Sondazhet e vendosin në një pozitë që askush nuk ishte në 193 vitet e fundit: Biden ka epërsi që vështirë se mund ta përmbys Trumpi

Ish-nënpresidenti, Joe Biden po e dominon në sondazhe presidentin, Donald Trump. Por, zgjedhjet nuk kanë mbaruar akoma dhe republikani ka ende mundësi që të fitojë.

Por një vështrim nëpër histori zbulon se Biden është në një pozitë më të mirë në këtë pikë se çdo sfidues që nga viti 1936, kur u morën sondazhet e para shkencore në një garë presidenciale, raporton CNN.

Sondazhi i ABC News/Washington Post i publikuar të dielën ishte sondazhi i fundit për të treguar forcën e Bidenit. Ky i fundit është në epërsi me Trumpin me një diferencë prej 55 për qind me 43 për qind midis votuesve të mundshëm.

Në të vërtetë, mesatarja e sondazheve që ka Biden me rreth 52 për qind ose 53 për qind dhe më shumë se diku nga 10 deri në 11 për qind. Ky është një pozicion i pashembullt kur kanë mbetur vetëm 23 ditë deri tek zgjedhjet.

Në 21 zgjedhjet e mëparshme presidenciale që nga viti 1936, ka pasur vetëm pesë sfidues që udhëhoqën në këtë kohë. Nga ata pesë, vetëm një (Bill Clinton në 1992) ishte përpara me më shumë se 5 për qind. Asnjë nga ata pesë nuk kishte fituar më shumë se 48 për qind të votave në sondazhe. Me fjalë të tjera, Biden është sfiduesi i parë që ka mbi 50 për qind në këtë moment të fushatës.

Kjo gjithashtu vazhdon të shënojë një ndryshim masiv me fushatën e vitit 2016. Ndërsa Hillary Clinton ishte përpara Trumpit me 7 për qind në tetor të 2016, ajo kurrë nuk arriti të kishte 50 për qind të votave.

Sigurisht, është kolegji zgjedhor që ka rëndësi. Ka shumë pak universë në të cilët Trumpi mund të fitojë Kolegjin Zgjedhor, nëse do të humbte në shkallë vendi me 5 deri në 6 për qind.

Të tre sfiduesit në epokën e votimit (Jimmy Carter në 1976, Ronald Reagan në 1980 dhe Bill Clinton në 1992) të cilët mundën funksionarët e tanishëm u janë besuar më shumë. Sidoqoftë, askush nuk u besoi më shumë se 50 për qind të votuesve.

Shumica e qartë (59 për qind) e votuesve të mundshëm në sondazhin e fundit të CNN-it thanë se Biden do të ishte më mirë në gjendje të merrej me shpërthimin. Vetëm 38 për qind thanë se Trump do të bënte një punë më të mirë se Biden.

Ndryshe, zgjedhjet presidenciale do të mbahen më 3 nëntor (e martë) të këtij viti. 

Ngjarja paraprake

Zyrtare: Migjen Basha rikthehet në Evropë

Ngjarja e ardhëshme

Rudina Hajdari zbulon me cilën parti do garojë në zgjedhje

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian