Skuadra shqiptare në Mal të Zi, përballet me bjellorusët! Ja ku do të zhvillohen dy ndeshjet!  

Skuadra shqiptare Deçiqi do të luajë në Evropë për herë të dytë radhazi në historinë e tyre. 

Skuadra nga Tuzi edhe kësaj radhe merr pjesë në kualifikime për në Conference League dhe kundërshtar e ka Dinamon e Minskut nga Bjellorusia.

“Duke qenë se klubet dhe kombëtarja e Bjellorusisë nuk mund të luajnë garat e UEFA-s në territorin e vendit të tyre, të dyja ndeshjet do të luhen në Podgoricë. 

E para është në program nesër (20.00) para tribunave të zbrazëta në “DG Arena” në Podgoricë, dhe nikoqir zyrtar është skuadra nga Bjellorusia, ndërsa ndeshja e dytë është pas shtatë ditëve në stadiumin në Podgoricë”, shkruan media malazeze “Vijesti”.

 “Nuk keni nevojë të humbisni shumë fjalë kur bëhet fjalë për Dinamo Minskun. Është një gjigant nga familja e klubeve Dynamo nga territori i ish-Bashkimit Sovjetik, dhe tani Bjellorusia.

Një klub me traditë të madhe dhe shumë herë kampionë. Vërtetë, historia e Dinamo Minskut është një vit më e shkurtër se ajo e Deçiçit, por dukshëm më e vlefshme për sa i përket numrit të trofeve dhe paraqitjeve në garat evropiane. Ky është një tregues i qartë se përballemi me një ekip të madh, me të cilin jemi të nderuar të luajmë në eliminatore”, tha në konferencën e sotme trajneri i Deçiqit, Vlladimir Jankoviq.
Jankoviç është i vetëdijshëm se Dinamo është favorit në këtë dyluftim.

“Sigurisht që rolin e të preferuarit ua lëmë mysafirëve tanë.

Ata janë një favorit absolut. Ata janë një ekip me përvojë, i përbërë nga ish-përfaqësues dhe aktualë të Bjellorusisë. Megjithatë ne dalim në fushë për të luftuar sportivisht dhe për të arritur rezultatin më të mirë të mundshëm. Na takon ne t’i përshtatemi cilësisë së tyre dhe të përgjigjemi me cilësinë tonë”, tha më tej.
Deçiq u eliminua nga Drita e Gjilanit në edicionin e kaluar, kështu që tani dëshiron të prezantohet edhe më mirë në Evropë.

“Bëhet fjalë për sportin dhe ne kemi ambiciet tona sportive, të cilat duam t’i shfaqim në fushë. Fakti që një ekip ka një histori është një çështje kohe që ka kaluar.

Ajo që është sot dhe nesër do të jetë në fushë. Ne punojmë sipas parimeve moderne të lojës së futbollit dhe përdorim kapacitetin absolut të lojtarëve që kemi në dispozicion dhe përpiqemi t’i përmirësojmë çdo ditë. Përgatitjet specifike janë pas nesh, të cilat zgjatën pak për shkak të pushimit të shkurtër mes kampionatit të kaluar dhe atij të ardhshëm”.

Jankoviç nuk e sheh si avantazh të veçantë faktin që Deçiq po i luan të dyja ndeshjet në Podgoricë.

“Nga njëra anë, bukuria e ndeshjeve europiane është se udhëton, sheh një qytet tjetër, njeh vendin, luan një ndeshje.

Prandaj e konsideroj një humbje për lojtarët e mi dhe klubin. Nga ana tjetër, nëse shikojmë nga prizmi i konkurrencës, ka një avantazh të lehtë, sepse jemi mësuar me kushtet klimatike dhe njohim stadiumin ku kemi luajtur më parë. Por kur e shikojmë në mënyrë pragmatike, jemi në një fushë 105×68 metra, me gola 2.44×7.32, me dy bokse gjashtëmbëdhjetë metërshe dhe gjithçka ndodh në atë fushë. Pra, nuk do të ketë dallime të veçanta për asnjërën skuadër.

Skuadra e Dinamos me siguri do të ambientohet këtu dhe nuk do të ketë asnjë problem. Prandaj nesër në mbrëmje do të dalim në fushë sikur të luajmë në Minsk”, është i qartë Jankoviq.

Ndeshja e parë luhet para tribunave të zbrazëta…

“E vetmja gjë që mund të jetë pozitive është se kemi luajtur pesë ndeshje në Uzhicë në një stadium bosh, kështu që tashmë jemi mësuar me këtë. Gjithsesi, është gjynah që nuk po luajmë përballë tribunave të plota, sepse në rastin e fundit futbolli luhet për publikun dhe ai e shijon lojën”.

Deçiç u përforcua këtë verë nga sulmuesi Stefan Denkoviq, qendërmbrojtësit Igor Çukoviq dhe Aleksandar Shofranac, si dhe portieri Dushan Markoviq…

“Ndeshja e nesërme do të na japë disa përgjigje më të detajuara. Sigurisht, ne presim shumë nga lojtarët e rinj dhe ata duhet të jenë një peshë shtesë në ekipin tonë.

Në të njëjtën kohë, nuk dua t’u bëj barrë shtesë, duke qenë se nuk kanë luajtur asnjë ndeshje me ne. Ata duhet të mësohen me ekipin.

Thjesht, që gjithçka të bjerë në vend. E përsëris, ndeshja e nesërme do të na japë përgjigje se çfarë duhet të bëjmë dhe të ndryshojmë.

Pres që lojtarët e rinj të përshtaten mirë me atë që do të kërkohet prej tyre për ndeshjen e lartpërmendur. Ne nuk do të ishim këtu nëse nuk do të kishim besim në vetvete. Ne besojmë në punën dhe cilësinë tonë. E cila është cilësia, do ta kuptojmë në këtë dyluftim. Për momentin është e panjohur për ne dhe për ta”, ka përfunduar Jankoviq.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tragjedi brenda familjes, djali vret babain në Lushnje

Story i radhës

Balerina që i është bashkuar ushtrisë ukrainase për ta luftuar agresionin rus

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish