Skenari i vitit 1919: Ju duhet ta dini këtë ide të re për fundin e luftës

Në Donbass, lufta brutale urbane po zien, negociatat midis Rusisë dhe Ukrainës janë në “nivelin zero” dhe vendet e NATO-s bëhet e ditur se po diskutojnë për herë të parë furnizimin me armë të rënda nga prodhimi modern perëndimor, tanket Leopard 2 nëpërmjet Spanjës. Sidoqoftë, paqja duket shumë larg. Por tani ka një propozim të ri, interesant, shkruan Focus.de transmeton “Bota sot”.

Një propozim i ri që po qarkullon tani në Berlin ka diçka bindëse në lidhje me të: ofrimi i referendumeve “të vërteta” të Presidentit rus Vladimir Putin në Donbass që janë të kontrolluara ndërkombëtarisht. Në këtë mënyrë për të arritur një armëpushim. Dhe pastaj për të ardhur në paqe në negociatat për Ukrainën.

Propozimi vjen nga historiani i njohur ushtarak amerikan dhe këshilltari qeveritar Edward Luttwak, i cili fillimisht e shpërndau atë nëpërmjet Twitter dhe pastaj nëpërmjet intervistës. Luttvak, një strateg me rrënjë rumune që vlerësohet në komunitetin e politikës së jashtme, vë në dukje një shembull historik që është inkurajues. Sepse ardhja në paqe nëpërmjet referendumeve ka funksionuar më parë.

Rreth referendumeve mbi paqen? Skenari i vitit 1919 ka funksionuar disa herë në histori

Në fund të Luftës së Parë Botërore, kufijtë në Gjermani, Danimarkë, Poloni, Hungari dhe Belgjikë u ripërcaktuan pas referendumeve, të cilat jo gjithmonë ishin paqësore, por më së shumti funksionuan në fund. Në çdo rast, shembujt të cilëve u referohet Luttwak mësojnë se cilat kushte janë të rëndësishme. Djalli është, tani si atëherë, në detaje.

Çfarë interesi duhet të kenë Putini dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy për referendumet në Donbass, në rajonin përreth Donetsk dhe Luhansk? Sipas Luttwak, Putini mund ta shesë këtë si çlirim të Donbassit nga “robëria” ukrainase (sipas interpretimit të tij), pra si “sukses”. Dhe Zelenskyj mund t’i referohej parimit të demokracisë, sipas të cilit njerëzit mund të zgjidhnin vendin në të cilin duan të jetojnë.

Sigurisht: Në këto orë dhe ditë një propozim i tillë duket i largët, sepse as Zelenskyj dhe as Putin nuk kanë interes për një armëpushim. Jo sepse Putini dëshiron më shumë se aneksimin e Ukrainës lindore. Dhe Zelenskyy jo, sepse kjo do të dobësonte pozicionin e tij negociues.

“Plani Merkel”: Një herë më parë, ideja e një individi u fut në politikën e madhe

Por: Një herë më parë, ideja e një individi u fut në politikën e madhe – me marrëveshjen e refugjatëve Gjermani-Turqi të vitit 2016, e cila kthehet në Gerald Knaus dhe “Ofensivën e Stabilitetit Evropian” të tij edhe si një “Plani i Merkelit” i diskutueshëm në librat e historisë.

Çfarë na mëson historia të cilës i referohet Luttwak?

Parimi i rivizatimit paqësor të kufijve pas luftërave ndërmjet shteteve nëpërmjet referendumeve funksionoi, për shembull midis Gjermanisë dhe Danimarkës pas Luftës së Parë Botërore. Një shumicë e madhe e njerëzve të Schleswig-ut në veri donin t’i përkisnin Danimarkës, ata në jug, Gjermanisë. Pasojat ekzistojnë edhe sot.

Robert Habeck, Ministri Federal i Ekonomisë, thekson me krenari se katër djemtë e tij janë më shumë danezë se gjermanë. Dhe Shoqata e Votuesve të Shleswigut të Jugut ka qenë madje e përfaqësuar në Bundestagun gjerman që nga zgjedhjet e fundit. Në parlament, deputeti i tij Stefan Seidler përfaqëson interesat e pakicës daneze në Schleswig.

Austri, Hungari, Saarland: kur qytetarët vendosnin se në cilin vend dëshironin të jetonin

Parimi i përcaktimit të kufijve kombëtarë sipas interesave të njerëzve që jetojnë në zonën kufitare funksionoi edhe në Saarland. Në vitin 1935, vendi me sipërfaqe më të vogël të Gjermanisë vendosi kundër Francës dhe t’i përkiste Gjermanisë me 90 për qind miratim.

Pas Luftës së Parë Botërore, Hungaria humbi më shumë se 60 për qind të territorit të saj kombëtar ndaj vendeve përreth, duke përfshirë “Hungarinë gjermano-perëndimore”, e cila tani quhet Burgenland dhe i përket Austrisë. Por qyteti i Odenburgut shkoi në Hungari në një referendum, megjithëse synohej të ishte kryeqyteti i Burgenland. Së bashku me tetë komunitetet përreth, edhe pse shumica e tyre – çuditërisht – votuan për Austrinë.

Ishte gjithashtu mjaft e çuditshme në vetë Austrinë. Atje, në vitin 1919, qeveria në Vjenë fillimisht votoi që “Austria Gjermane” t’i përkiste Gjermanisë dhe – pasi Traktati i Versajës kishte ndaluar bashkimin e Gjermanisë dhe Austrisë – Salzburgut dhe Tirolit përsëri në referendumet rajonale. Ky bashkim dështoi në atë kohë kryesisht për shkak të Francës, e cila i shihte interesat e saj të sigurisë të rrezikuara nga Perandoria e Madhe Gjermane. Pasi shpalli të pavlefshëm Traktatin e Versajës në 1937, Hitleri aneksoi me forcë Austrinë në Gjermani në 1938.

Rasti i Silesisë së Epërme në atë kohë ka edhe një mësim për sot. Edhe pse Silesianët e Epërm votuan rreth orës 60:40 për të mbetur në Gjermani në vitin 1921, ky rajon u nda. Fuqitë fitimtare aleate ia dorëzuan Polonisë Lindjen industriale me minierat e çmuara të qymyrit në atë kohë, ndërsa perëndimi më i varfër, agrar shkoi në Gjermani.

“Gjermania e shkaktoi këtë luftë”: Melnyk është i impresionuar nga teza e fajit të luftës së Luttwak

Mësimi i mundshëm: Në referendume, rregullat e lojës duhet të vendosen – dhe më pas të respektohen gjithashtu. Rasti i Prusisë Lindore kishte krijuar një revizionizëm gjerman që filloi që në Republikën e Vajmarit, përjetoi manifestimin e tij vdekjeprurës përmes Hitlerit dhe në thelb përfundoi vetëm pas Luftës së Dytë Botërore në fillim të viteve 1990 me Traktatin Dy Plus Katër.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

‘Ballkani i Hapur’ Edi Rama mbërrin në Ohër

Story i radhës

SHBA: Marrëdhëniet me Arabinë Saudite janë të qëndrueshme

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish