Skandali ka tronditur Gjermaninë – besimtarët po largohen nga kisha

Kryepeshkopi Rainer Maria Velki është shënjestër e kritikave të ashpra sepse e ka të vështirë të hedhë dritë mbi rastet e abuzimit seksual të fëmijëve në dioqezën e Kolnit.

Për shkak të kësaj, besimtarët largohen nga kisha çdo ditë gjersa priftërinjtë gjithashtu po protestojnë.

Tridhjetë kamionë zjarrfikës nxituan në katedralen e famshme në Koln në të gdhirë të premten, shkruan deutschewelle.

Ata morën një telefonatë nga një dëshmitar okular i cili pretendoi se tymi po dilte nga simboli i qytetit në Rhein. Pas një kërkimi 45 minutësh, zjarrfikësit nuk gjetën asgjë. Supozohet se burri pa mjegullën rreth kullave të larta të katedrales, kështu që mendoi se ishte tym.

Ky alarm mund të pasqyrojë mirë situatën në të cilën ndodhet Kryepeshkopata e Kolnit. Kardinali Rainer Maria Velky është shënjestra e kritikave nga priftërinjtë dhe besimtarët sepse heziton të përballet me raste të abuzimit seksual. Ka lista më të gjata pritjeje në administratën e qytetit, ku qytetarët duhet të caktojnë një takim në mënyrë që të largohen zyrtarisht nga kisha dhe të ndalojnë pagimin e taksave të kishës.

Kështu, ndoshta dioqeza më e pasur katolike në botë mbetet me gjithnjë e më pak besimtarë. Shumë në Velki e shohin fajtorin.

Ngjarja paraprake

Danimarka kampion i ri i Botës

Ngjarja e ardhëshme

Infektimi me covid i Pëllumb Piperos/ Çudit Alfred Cako: Ishte dhurata më e bukur për ditëlindje

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian