Situatë kritike edhe në Shqipëri: 597 raste të reja dhe 11 viktima në 24 orët e fundit

Edhe Shqipëria është duke u përballur me numrin e lartë të të infektuarve dhe viktimave nga koronavirusi.

Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket pandemisë me COVID-19.

11 pacientë nuk kanë mundur të fitojnë betejën me virusin, ndërsa janë regjistruar 597 raste të reja.

Sipas Ministrisë, në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2 mijë e 501 testime, prej të cilave 395 janë testime janë kryer për arsye depistimi.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

171 raste në Tiranë, nga 38 raste në Durrës, Korçë, 36 në Fier, 35 në Lushnje, 27 në Shkodër, 25 në Pogradec, nga 21 raste në Elbasan, Kavajë, 19 në Sarandë, 18 në Krujë, 16 në Gjirokastër, nga 13 raste në Gramsh, Berat, 12 në Lushnje, 11 në Peqin, 10 në Mirditë, 9 në Kurbin, nga 8 raste në Mat, Tepelenë, Kuçovë, nga 6 raste në Lezhë, Kolonjë, nga 5 raste në Tropojë, Malësi e Madhe, nga 4 raste ne Devoll, Librazhd, nga 3 raste në Has, Bulqizë, 2 në Kukës, nga 1 rast në Mallakastër, Dibër.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 122 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 12,889 që nga fillimi i epidemisë.

Qytetarët në Shqipëri të painformuar se në cilin spital i kanë të shtrirë familjarët me koronavirus

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 393 pacientë, 16 në terapi intensive, nga të cilët 5 të intubuar.

VIKTIMAT

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 11 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID:

një 55 vjeçar, një 62 vjeçar, një 64 vjeçar, një 66 vjeçar, një 70 vjeçar, dhe një 71 vjeçare nga Tirana,

një 56 vjeçare nga Dibra,

një 65 vjeçar nga Lushnja,

një 64 vjeçar, një 77 vjeçare, një 82 vjeçar nga Elbasani.

COVID-19 – Statistika (15 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore 597

Të shëruar ne 24 orë 122

Të shtruar në spitale 393

Humbje jete në 24 orë 11

Testime ditore 2,501

Testime totale 155,650

Raste pozitive 27,830

Raste të shëruara 12,889

Raste Aktive 14,318

Humbje jete 623

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 6891

Durrës 1218

Fier 1076

Korçë 892

Shkodër 852

Elbasan 771

Vlorë 641

Lezhë 638

Berat 438

Gjirokastër 416

Kukës 339

Dibër 146. /OraNews

Ngjarja paraprake

Personat që shmangin testimin në Hong Kong, mund të përfundojnë në burg

Ngjarja e ardhëshme

Shqetësime për Kloppin

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian