Simptomat që njerëzit përjetojnë pas ndarjes nga partneri, si t’i përballoni

 

Në ditët e sotme, ndarja duket si përfundimi më i parashikueshëm i një marrëdhënie në çift. Ndarja në një marrëdhënie është gjithmonë një udhëtim me slitë, po kështu janë edhe simptomat e saj.

Disa njerëz përjetojnë një ndjenjë sikur ndodhen afër vdekjes pas ndarjes.

Një nga fajtorët kryesorë të kësaj ndjenje mund të jenë nivelet e rritura të hormonit tuaj të stresi, kortizoli.

Kortizoli lirohet në trup gjatë ngjarjeve shumë emocionale dhe që të ndryshojnë jetën, për shembull, vdekja e një të afërmi, humbja e punës ose përfundimi i një marrëdhënie.

Më poshtë keni 7 simptomat që të gjithë përjetojnë pas një ndarje:

Dëshirë e madhe

Sipas një studimi në Universitetin Columbia, kur të mungon dikush thellësisht, trupi yt e pranon atë si mall. Dëshira për të parë personin që jeni ndare mund të krahësohet me varësinë ndaj kokainës, janë pothuajse njësoj.

Duke mos pasur kontakt me këtë person do jua lehtësojë më shumë vuajtjen. Mos e telefononi, mos i shkruani dhe mos e ndiqni në rrjetet sociale. Veprimi më i mençur është që ju të bëni miq të rinj dhe të kërkoni hobe të reja.

Problemet e lëkurës

Dashuria të bën të shkëlqesh, por një ndarje mund të shkaktojë dëme në lëkurë. Bëni një kontroll për lëkurën tuaj, pasi përvojat e tjera të pakëndshme të një thyerje zemre përfshijnë skuqje, puçrra dhe forma të tjera të kushteve të lëkurës.

Nëse jeni ndarë nga partneri, sigurohuni të mos injoroni problemet tuaja dermatologjike. Pini shumë ujë dhe shkoni në seanca spa të lëkurës. Ata janë gjithashtu relaksues.

Presion i lartë i gjakut

Meqenëse trupi dhe mendja jonë përjetojnë keq ndarjen, jemi më të prirur të kemi një presion të lartë të gjakut i cili rrit rrezikun e sulmeve të zemrës dhe goditjeve në tru.

Zgjidhni një mënyrë jetese të shëndetshme. Meditimi dhe një dietë e duhur mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut. Shmangni qëndrimin vetëm, është mirë të kaloni më shumë kohë me miqtë.

Dhimbje Fizike

Thyerja e zemrës shkakton dhimbje aktuale fizike, probleme me stomakun, të përziera, dhimbje koke, etj. Disa studime kanë zbuluar se në momentin kur njerëzve i tregohen fotografitë e ish-partnerëve, emocionet e tyre prekin të njëjtën pjesë të trurit e cila regjistron dhimbje fizike.

Shkoni për një seancë masazhi në vendin tuaj të preferuar.

Sistem i dobët imunitar

Hulumtimet tregojnë se kur kaloni traumën e një ndarje, sistemi juaj imunitar dobësohet për shkak të stresit të tepërt dhe vetmisë. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në ftohje dhe grip.

Merrni parasysh të përfshini më shumë ushqime të pasura me vitaminë C në dietën tuaj. Frutat si portokallet janë një opsion i mirë. Gjithashtu, mbajeni stresin pa pagesë duke u lidhur me seriale komedi dhe filma.

Pagjumësia

Ky është më i zakonshmi midis të gjitha simptomave të tjera pas ndarjes. Pas një ndarje ju nuk mund të vini gjumë në sy dhe kjo ndodh sepse hormonet tuaja të gjumit përkeqësohen kur jeni të stresuar.

Krijoni një rutinë të gjumit dhe ndiqeni atë çdo natë. Bwni një dush të ngrohtë para se të shkoni në shtrat, pirja e çajit të kamomilit do të ndihmojë gjithashtu.

Emocione dërrmuese

Ndryshimi i humorit është një tjetër simptomë pas ndarjes që përjeton. Kjo sepse jeni emocionalisht të brishtë kur marrëdhënia juaj shkon keq. Studimet kanë zbuluar gjithashtu që ju mund të ndiheni të zemëruar në shumicën e rasteve pas një ndarje.

Bashkohuni në një klasë grupi të jogës. Kjo jo vetëm që do t’ju ​​ndihmojë të qetësoheni por edhe t’ju ​​mbajë të motivuar. Konsultohuni me një terapist psikologjik nëse humbni kontrollin mbi veten.

Default thumbnail
Ngjarja paraprake

Stamboll, rrëzohet një avion i vogël stërvitor

Ngjarja e ardhëshme

I lëkundet karrigia

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian