Siguria e Ballkanit në rrezik nga pushtimi rus/ Gjenerali amerikan ia shuan shpresat Serbisë për sulm ndaj Kosovës

Pavarësisht sanksioneve të vendosura nga Perëndimi, Rusia nuk po i ndalon sulmet, bombardimet dhe kërcënimet ndaj Ukrainës.

Gjenerali amerikan në pension, Michael Barbero konsideron se Rusia nuk do të dorëzohet dhe se lufta në Ukrainë do të zgjasë ende.

Krahas kësaj, Barbero u shpreh se pushtimi rus i Ukrainës mund të rrezikojë sigurinë në Ballkanin Perëndimor.

Gjenerali amerikan thekson se “Putini bëri disa vlerësime strategjikisht të gabuara në pushtimin e Ukrainës”.

“Së pari, ai mendoi se do të ishte një operacion i shpejtë relativisht pa shumë gjak dhe do të thyente shpejt rezistencën e Ukrainës. Së dyti, ai mendoi se ky pushtim do të përçante NATO-n dhe do të dobësonte Aleancën. Së treti, ai nuk priste një reagim të fortë dhe të bashkuar global. Kështu, ai mbivlerësoi kompetencën dhe aftësitë e forcave të tij të armatosura, nënvlerësoi shumë unitetin dhe shpirtin luftarak të popullit dhe forcave ukrainase dhe llogariti gabim unitetin e NATO-s dhe veprimet e forta globale për të ndëshkuar Rusinë për këtë agresion. Nuk mund të tërhiqet. Do të ishte një humbje strategjike. Nga ana tjetër, çmimi dhe dhimbja për Rusinë për të pushtuar Ukrainën do të rriten në mënyrë eksponenciale. Sa më shumë të duhet për të pushtuar Ukrainën, aq më keq do të jetë për forcat ruse, sepse mbrojtja dhe rezistenca e Ukrainës ndaj të gjithëve që po marrin më i fortë çdo ditë”, tha gjenerali amerikan në një intervistë për KO, përcjell “Bota sot”.

A mund të ndikojë lufta në Ukrainë në situatën e sigurisë në Ballkanin Perëndimor?

Po, mundet. Rusia dhe surrogatët e saj ishin kundër integrimit të Ballkanit Perëndimor në institucionet evropiane përpara pushtimit të Ukrainës. Askush nuk e di se çfarë do të bëjë Putini më pas si përgjigje ndaj dështimit në Ukrainë dhe sanksioneve të paprecedentë ndërkombëtare. Pra, ndoshta ai do të përpiqet të destabilizojë rajonin për të bërë presion mbi BE-në dhe Perëndimin.

Kryeministri i Kosovës, Kurti, si dhe disa politikanë të tjerë, kanë thënë në disa raste ditëve të fundit se është e nevojshme që Kosova të anëtarësohet sa më shpejt në NATO. Sa është e mundur për momentin?

NATO është në pikën e një vendimi strategjik – a duhet tē zgjerohet tani, ndërsa Rusia po sulmon Ukrainën? Apo, ta shtyjë zgjerimin për të mos përkeqësuar tensionet me Rusinë në këtë kohë kritike? Unë besoj se NATO-ja nuk do të zgjerohet tani për tani, sepse aktualisht synimet kryesore janë ndalimi i agresionit rus, frenimi i luftës dhe mos përshkallëzimi i tensioneve, ose t’i jepet Putinit një justifikim për të zgjeruar luftën.

Në dy javët e fundit, shumë politikanë të Kosovës kanë thënë se Serbia mund të sulmojë Kosovën, ashtu si Rusia mund të sulmojë Ukrainën. Sa real është një skenar i tillë?

Unë nuk mendoj se do të ndodhë një skenar i tillë. Sanksionet dhe ndëshkimet e forta dhe gjithëpërfshirëse të vendosura nga Rusia do të shërbejnë si një pengesë e fortë për çdo agresion në Ballkan. NATO, BE dhe komuniteti ndërkombëtar do të ndëshkojnë të gjitha sulmet ndaj Kosovës dhe çmimi i çdo agresioni do të ishte shumë i lartë.

A ua hapi vërtetë derën veprimeve aktuale të Rusisë bombardimet e NATO-s ndaj Serbisë në vitin 1999 dhe se ligji ndërkombëtar u shkel atëherë sepse sulmi ndaj Serbisë ishte pa miratimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së?

Sipas mendimit të Putinit, Perëndimi e ka poshtëruar Rusinë në disa raste, dhe kjo është një, në një listë të gjatë kundërshtimesh, të cilat ai i përdor në mënyrë irracionale për të justifikuar këtë luftë. Në fakt, në Ballkan në vitet 1990, Perëndimi dhe NATO vepruan për të ndaluar agresionin, vrasjet masive dhe dëbimet e detyruara në vitin 1999. Megjithatë, në këndvështrimin e shtrembëruar të historisë së Putinit, ai barazoi veprimet e NATO-s në Ballkan për të justifikuar një pushtim të pajustifikuar të Ukrainës . Kjo është, padyshim, një ekuivalencë e rreme dhe ne duhet ta hedhim poshtë këtë tregim qesharak.

A mendoni se NATO, BE dhe Shtetet e Bashkuara mund ta ndihmojnë më shumë Ukrainën, apo sanksionet ndaj Rusisë dhe dërgesat e armëve janë ndihma maksimale?

E di që Shtetet e Bashkuara, NATO dhe Perëndimi po bëjnë shumë më tepër në prapaskenë për të mbështetur, trajnuar dhe armatosur rezistencën ukrainase. Këto rrjete mbështetëse po krijohen gjithashtu për të ndihmuar rezistencën e armatosur ukrainase në luftën e gjatë. Bota po i përgjigjet gjithashtu krizës humanitare duke mbështetur ato vende që pranojnë refugjatë me mbështetje fizike, procesim të përshpejtuar të vizave dhe veprime të tjera me ndikim për të zbutur këtë tragjedi humanitare. Por shitja e naftës dhe gazit rus është “oksigjen” për Putinin dhe vendet që vazhdojnë të blejnë naftë dhe gaz nga Rusia i ofrojnë drejtpërdrejt Putinit burimet që i nevojiten për të vazhduar agresionin. Pavarësisht se do të ishte e dhimbshme për ekonomitë perëndimore në afat të shkurtër, ne duhet të ndalojmë blerjen e naftës dhe gazit rus sa më shpejt të jetë e mundur. Ne duhet të bëjmë më shumë në këtë drejtim.

Si do të përfundojë lufta në Ukrainë dhe a do të tërhiqet Rusia nga i gjithë territori i Ukrainës, përfshirë Krimenë?

Putini nuk do të pranojë humbjen, ai do të ndjekë të njëjtën strategji që pamë në Grozny dhe Siri, ai do të shpërthejë dhe do të depërtojë në Ukrainë. Ai do të përdorë pa dallim fuqinë e zjarrit për të shkatërruar rezistencën dhe për të shkatërruar gjithçka në rrugën e tij. Unë pres që ai të vendosë një regjim kukull dhe të pushtojë pjesën më të madhe ose të gjithë Ukrainën. Mendoj se do të shohim një periudhë të gjatë dhune në Ukrainë me rezistencë shumë aktive, të mirëorganizuar, të motivuar dhe të pajisur mirë, për të cilën forcat ruse do të paguajnë një çmim jashtëzakonisht të lartë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Papa Françesku: Ndaleni masakrën

Story i radhës

Klubi vojvodinas: Putinit të i merret statusi i qytetarit të nderit të Novi Sadit

Të fundit nga

Partizani bind

Partizani bind në transfertën e Dinamo City, të cilën kampionët e fituan me rezultatin 1-3 në