Si vallëzimi mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit mendor

Disa njerëz preferojnë të kërcejnë me këngët e tyre të preferuara në Spotify ose në radio. Të tjerë duan të mësojnë vallëzimin e sallës së ballit ose hip-hop. Pavarësisht nëse preferoni të kërceni vetë ose të merrni pjesë në një program më formal dhe koreografik, kërcimi ofron përfitime të dukshme për shëndetin tuaj fizik.

Me kërcimin ju lëvizni trupin dhe shprehni emocionet tuaja, ndërsa në të njëjtën kohë digjni kalori dhe stërviteni.

Por ky aktivitet fizik kreativ dhe argëtues gjithashtu ofron përfitime për funksionin e trurit tuaj. Merrni një pushim nga puna, familja dhe stresorët e përditshëm. Çaktivizo shqetësimin e pandërprerë dhe bisedën negative me veten. Më në fund, nuk keni kohë të përtypni ndërsa kërceni.

Përfitimet e shëndetit mendor të kërcimit mund të mos jenë aq të dukshme, por ato janë të shumta dhe të thella.

Përfitimet e kërcimit

Ka kaq shumë përfitime të kërcimit. Le të hedhim një vështrim në përfitimet mendore dhe fizike të kërcimit.

Përfitimet e kërcimit në shëndetin mendor:

E mban mendjen të mprehtë

Përmirëson vetëvlerësimin

Përfshin aftësitë sociale

Rritja e endorfinës

Lidhje e lehtë me të tjerët

Përmirëson disponimin tuaj

Redukton vetminë

Lehtëson depresionin

Redukton stresin

Redukton ruminancën

Ndihmon kujtesën

Mund të parandalojë demencën

Redukton perceptimin e dhimbjes

Përfitimet e kërcimit për shëndetin fizik:

Përmirëson tonin e muskujve

Rrit forcën e muskujve

Rrit rrahjet e zemrës

Përmirëson mushkëritë

Rrit trafikun

Redukton rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare

Përmirëson aftësinë aerobike

Përmirëson qëndrimin

I bën kockat më të forta

Redukton rrezikun e osteoporozës

Ndihmon në menaxhimin e peshës

Përmirëson fleksibilitetin

Koordinim dhe shkathtësi më të mirë

Rritja e qëndrueshmërisë

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pas Beniadës, Einxhel lë shtëpinë e Big Brother Vip

Story i radhës

Baçi hedh dyshime: Drejtuesit e opozitës në Komisionin Hetimor s’janë të sinqertë në punën që po bëjnë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish