Si të organizoni një dietë për humbje peshe?

Humbja e peshës mund të jetë shumë e lodhshme dhe mund të keni nevojë për ndihmë. Një dietë e humbjes së peshës mund t’ju ndihmojë, veçanërisht për të shmangur rënien në vese ose grykësi.

SI TA BËNI?

Dieta juaj duhet të përmbajë disa parametra të rëndësishëm:

Pesha: Peshoni veten në të njëjtën kohë, çdo ditë, padyshim në të njëjtën peshore dhe duke veshur vetëm të brendshme.

Yndyra në trup: Metoda më e thjeshtë është përdorimi i një kalkulatori të yndyrës trupore, edhe nëse është vetëm një vlerësim. Ju gjithashtu mund të testoni yndyrën e trupit tuaj nga një trajner personal ose në disa laboratorë kërkimor universitar.

Pulsi në pushim: rrahjet e zemrës suaj pasqyrojnë se sa fort punon zemra juaj gjatë stërvitjes. Ndjekja e rrahjeve të zemrës në pushim (RHR) mund t’ju ndihmojë të shihni se si përmirësohet fitnesi juaj ndërsa humbni peshë. RHR është zakonisht midis 50 dhe 100 rrahje në minutë. Atletët dhe ata që ushtrohen rregullisht do të kenë zakonisht një RHR më të ulët, ndërsa njerëzit e ulur do të kenë një RHR më të lartë.

Kjo dietë duhet të jetë në një shkallë javore. Një metodë e mirë do të ishte krijimi i një spreadsheet të ri në Excel. Në rreshtin e sipërm, renditni faktorët që do të gjurmoni (pesha, yndyra e trupit, rrahjet e zemrës në pushim dhe të gjitha matjet). Në kolonën e majtë, renditni datat që do të bëni matjet. Regjistroni dhe listoni peshën, yndyrën e trupit, rrahjet e zemrës dhe matjet në bllokun e kryqëzimit për çdo datë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Çka po ndodh në Ukrainë? Sekretari amerikan nga Mynihu zbulon skenarin e Rusisë

Story i radhës

Milani përballet me Salernitanën, flet Pioli

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish