Si të mbushni kuletën: Ky është mashtrimi më i mirë për paratë e mëdha

Mënyra Kakeibo e kursimit nuk do të thotë të heqësh dorë nga të gjitha gëzimet, dëshirat dhe nevojat për të kursyer para, shkruan Lovesense. Bëhet fjalë për ndryshimin e zakoneve të këqija dhe ndryshimin e vetëdijes, dhe kështu ndryshimin e qëndrimeve ndaj financave.

Japonezët zhvillojnë rutina dhe zakone të rafinuara në detaje dhe janë veçanërisht të kujdesshëm kur bëhet fjalë për shpenzimin e parave.

Kakeibo i përkthyer nga japonisht do të thotë “libri i shpenzimeve të shtëpisë”. Ky emër u krijua nga gruaja e parë gazetare në Japoni në vitin 1904. Kakeibo është një mënyrë e thjeshtë për të kontrolluar burimet tuaja financiare.

Shumë njerëz kënaqen me blerjet dhe pushojnë. Ngushëllimi me blerjet është bërë një trend në rritje në botë. Për shkak të jetës moderne plot tension dhe strese, njerëzit kërkojnë ngushëllim në çanta shumëngjyrëshe dhe dyqane që tërheqin me shkëlqimin e tyre. Paketimi i bukur dhe tërheqës shpesh na josh dhe ne blejmë gjëra që në të vërtetë nuk na duhen.

Nuk është aspak e lehtë të heqësh qafe zakone të këqija financiare, dhe teknika japoneze e Kakeibo ka dhënë rezultate për më shumë se 100 vjet.

Si çdo organizator tjetër i buxhetit, Kakeibo e ndihmon një person të kuptojë kostot përmes të cilave shkojnë dhe vijnë paratë. Ju duhet të shënoni çdo hyrje dhe dalje parash. Mos përdorni teknologji, por regjistroni shpenzimet tuaja në mënyrën e modës së vjetër me letër dhe laps. Ekspertët theksojnë se ndërsa shkruani, është më lehtë të përqendroheni në gjënë e dëshiruar dhe t’i lidhni gjërat më thjesht.

Nëse doni të ndiqni teknikën Kakeibo të kursimit të parave, duhet të bëni pyetjet e mëposhtme para çdo blerjeje:

A mund të jetoj pa këtë gjë?

A është çmimi i rregulluar me situatën time aktuale financiare?

A do ta përdor vërtet këtë?

A kam vend në shtëpinë time për këtë gjë?

A dua ta blej këtë vetëm sepse jam mërzitur?

Cili është disponimi im kur bëj pazar?

A do të më bëjë kjo gjë një person të lumtur?

Metoda e regjistrimit të hyrjeve dhe daljeve tregon organizimin e financave dhe metoda e pyetjeve ju ndihmon të zbuloni qëllimet tuaja të vërteta të blerjes dhe të hiqni qafe zakonet e këqija financiare.

Në këtë mënyrë, ju mësoni se si të ndani nevojat tuaja dhe dëshirat tuaja false, të përkohshme. Ju do të jeni në gjendje të merrni vendime kur blini dhe shpenzoni para më shpejt, më inteligjent dhe më të lehtë.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të injoroni dëshirat tuaja, por është e rëndësishme të mos lejoni që emocionet të kontrollojnë paratë tuaja gjatë blerjes. Nëse ju kujtohet i trishtuari dhe i demotivuari, në vend të një palë këpucë, çante ose dekorime shtëpie të shtrenjta dhe të këndshme, blini vetes një lule. Në këtë mënyrë ju do të gëzoheni dhe do t’i mbani paratë në portofolin tuaj.

Këtu janë disa strategji Kakeibo për kursimin e parave inteligjente:

– Rregulli i 24 orëve

Para se të blini diçka, lëreni planin të qëndrojë për 24 orë. Ajo periudhë do të jetë e mjaftueshme për të menduar nëse vërtet keni nevojë për atë gjë. Nëse dëshironi ta blini pas 24 orësh, atëherë bëjeni.

– Mashtrimi i quajtur zvogëlim

Në shitje dhe zbritje, ne shpesh blejmë gjëra që nuk na duhen në të vërtetë vetëm sepse ato janë më të lira për momentin. Kur merrni një gjë me një çmim të reduktuar, kuptoni nëse do ta blini me çmimin e plotë.

– Kontroll ditor

Çdo mëngjes, kontrolloni sa para keni në llogarinë tuaj dhe përcaktoni se sa mund të shpenzoni për atë ditë.

– Paguaj me para në dorë

Kur blini me një kartë krediti, nuk jeni kurrë i sigurt saktësisht se sa keni shpenzuar. Nëse blini para në dorë, atëherë lehtë do të vini re se si paratë zhduken nga portofoli juaj. Një nga parakushtet për shpenzimin e vetëdijshëm të parave është pagesa me para në dorë.

– Paralajmërim në portofol

Ngjitni një copë letër në kartën tuaj që do të thotë – “A ju duhet vërtet kjo?” Ose diçka tjetër që do t’ju ndalojë të shpenzoni para pa nevojë.

Mendja është fillimi dhe mbarimi i teknikës së Kakeibo. Një vetëdije e zhvilluar për momentin kur shpenzoni para, do t’ju parandalojë t’i hidhni ato dhe të humbni pasurinë tuaj të vërtetë për gjëra të panevojshme. Të gjitha këto janë teknika të thjeshta që mund t’i provoni lehtësisht vetë.

Filloni sot dhe së shpejti do të vini re se si po ndryshon situata në portofolin tua.

Ngjarja paraprake

Elmas: Kjo është ndeshje e madhe, do luajmë për veten, ekipin

Ngjarja e ardhëshme

Formula 1 publikon kalendarin e garave për vitin 2021

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian