Si të mbrohen satelitët: NATO zgjedh bazën prej të cilës do të mbrohet universi

NATO është bërë i vetëdijshëm se satelitët, një nga elementët më të rëndësishëm të një konflikti të mundshëm ushtarak, janë të pambrojtur. Kjo është arsyeja pse bazës Rammstein në perëndim të Gjermanisë së shpejti duhet t’i jepet një detyrë tjetër – të mbrojë satelitët. NATO mund të marrë një vendim për këtë që nga e enjtja.

Komanda e forcave ajrore të aleatëve perëndimorë tashmë është e vendosur në Rammstein, dhe situata në hapësirë, d.m.th. në orbitën e Tokës, tani mund të monitorohet nga atje. Ose, më konkretisht, për të ndjekur satelitët e vendeve të NATO-s, si civilë ashtu edhe ushtarakë.

Kjo kryesisht ka të bëjë me vëzhgimin e asaj që po ndodh në orbitë, por gjithashtu edhe për koordinimin e masave në disa rrethana të jashtëzakonshme, raporton agjencia gjermane DPA. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg pret pëlqimin e ministrave të mbrojtjes të të gjithë aleatëve edhe përpara takimit këtë të enjte. Ai gjithashtu thekson se kjo nuk është aspak “militarizim i universit” – diçka për të cilën kundërshtarët kryesorë të Luftës së Ftohtë ranë dakord shumë kohë më parë dhe që NATO ende dëshiron t’i përmbahet.

Ushtria nuk mund të bëjë më pa satelitë

Por luftërat dhe konfliktet ushtarake po ndryshojnë, dhe satelitët po bëhen gjithnjë e më të rëndësishëm.

“Ata mundësojnë që bota jonë të funksionojë, në masën që shumëkush nuk e kuptojnë. Tregtia, moti, celularët dhe bankat varen nga satelitët. Hapësira është thelbësore edhe për NATO-n, duke përfshirë mundësinë e navigimit dhe për të mbledhur informacione, komunikimet dhe zbulimi i lëshimit të raketave diku në botë. Kjo është arsyeja pse është jashtëzakonisht e rëndësishme që ne të dimë mirë se çfarë po ndodh në hapësirë, që të vazhdojmë të kemi shërbime të besueshme që na vijnë nga hapësira dhe që NATO të ruajë nivelin e saj teknologjik,” i tha Stoltenberg Deutsche Welle-s. (DW), transmeton Bota Sot.

Roli i satelitëve në konfliktet e sotme është i një rëndësie thelbësore: pa ta, fluturaket pa pilotë janë të padobishme, pa ta komunikimi dhe vendosja e njësive ushtarake në ajër, në det dhe në tokë do të ishte pothuajse e pamundur. Për të mos përmendur mbledhjen e informacionit në lidhje me një armik të mundshëm.

Kjo pranohet gjithashtu nga Stoltenberg, i cili thotë se “komunikimi satelitor i shpejtë, efikas dhe i sigurt është thelbësor për njësitë tona”.

“Universi rreth planetit tonë ka ndryshuar rrënjësisht në dekadën e fundit. Tollovia po shtohet, qindra satelitë të rinj po lëshohen çdo vit. Dhe satelitët po bëhen gjithnjë e më të prekshëm. Disa vende, përfshirë Rusinë dhe Kinën, po zhvillojnë sisteme anti-satelitore që mund t’i verbojnë, çaktivizojnë ose rrëzojnë satelitët. Ky është një kërcënim për atë që po ndodh në orbitë”, tha sekretari i përgjithshëm i NATO-s.

Vetëm do të vështrojnë – tani për tani

Nuk do të ketë armë në Ramstein si në filmat fantastiko-shkencorë. Do të jetë një qendër ku do të mblidhen informacione rreth asaj që po ndodh në orbitë. Sigurisht, me kalimin e kohës, ai ndoshta do të rritet në një qendër komande nga e cila do të koordinohen masat e mbrojtjes.

Paralajmërohen edhe plane tjera të NATO-s: duhet të formohet një lloj instituti që do të merrte parasysh atë që mund dhe duhet të bëhet në atë zonë. Mund të jetë gjithashtu i vendosur në Gjermani, në Kalkar në Nordrhein dhe Westfalen, ose në Toulouse, Francë.

Dhe për aq sa gjeneralët janë të entuziazmuar me mundësitë e reja të siguruara nga teknologjia, ata janë gjithnjë e më të shqetësuar për mundësinë që satelitët e tyre të pushojnë së funksionuari – dhe t’i lënë njësitë e tyre të shurdhëra dhe të verbëra, plotësisht të ekspozuar ndaj armikut. Kjo është arsyeja pse aleatët duhet të shikojnë se kush përdor satelitët dhe më pas, me përpjekje të përbashkëta, të konsiderojnë se si t’i mbrojnë satelitët e tyre.

Kjo gjithashtu ngre pyetjen se si të interpretohet neni i famshëm 5 i Marrëveshjes së NATO-s mbi ndihmën e ndërsjellë në këto rrethana nëse ndonjë nga anëtarët sulmohet. Satelitët nuk janë një përcaktues gjeografikë, prandaj a është sulmi ndaj satelitit të dikujt një arsye për veprim të përbashkët?

Tokësorët kanë ndotur edhe universin

Edhe presidenti francez Emanuel Macron kaparalajmëruar formimin e një selie për mbrojtjen e hapësirës vitin e kaluar, duke pretenduar se hapësira është një “zonë e re e konfliktit”. Aktualisht ka rreth 2,400 satelitë në orbitën tonë dhe afërsisht 60 përqind e tyre i përkasin ndonjëres prej anëtareve të NATO-s.

Në të njëjtën kohë, kërcënimi ushtarak nuk është i vetmi që mund të rrezikojë ata satelitë: gjatë dekadave të eksplorimit hapësinor, orbita e Tokës është kthyer në një deponi të vërtetë mbeturinash me rreth gjysmë milioni copa fluturakesh, satelitë që prej kohësh nuk kanë arritur, raketa dhe misione që janë harruar prej kohësh.

Lufta tashmë i është afruar universit: jo vetëm që shumë vende po lansojnë satelitët e tyre, por edhe armët për shkatërrimin e satelitëve armik po zhvillohen sistematikisht. Dihet pak për këtë, por Rusia tashmë ka kryer disa prova të raketave që synojnë shkatërrimin e satelitëve. Dhe madje India, pasi lëshoi ​​me sukses satelitin, lëshoi ​​një raketë qëllimi i së cilës është të shkatërrojë satelitin.

Ngjarja paraprake

Nga duart e arta të Sellmës, Leonora duket magjepsëse!

Ngjarja e ardhëshme

iPhone 12 Pro Max ka bateri më të vogël se modeli i vitit të kaluar

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian