Si të largoni aromën e cigares nga rrobat?

Si të largoni aromën e cigares nga rrobat?

Era e duhanit nuk është aspak e këndshme për askënd.

Jo-duhanpirësit e urrejnë erën e cigares, ndërsa duhanpirësit, sado që nuk duan të heqin dorë nga zakoni i tyre i keq, do të donin shumë që cigaret e tyre të mos linin një erë të tillë në dhomë, në rroba, gishta dhe frymë. Është diçka që nuk është e zakonshme në përgjithësi.

Pra, në rastet kur cigarja ka ujitur rrobat dhe dëshironi t’i largoni, bëni një nga gjërat që vijon më poshtë:

I nxirrni në ballkon për të ajrosur gjithë natën.

Rrobat i kaloni me një furçë që e keni zhytur në një litër ujë me një lugë çaji amoniak.

Si masë paraprake, vendosni në dollap disa shkopinj karafil dhe kanellë. Janë aroma të forta, të cilat do të pengojnë që cigare të mbizotërojë mbi pëlhurë.

Në një qese (plastike) vendosni 2-3 lugë çaji sodë buke dhe pak zbutës rrobash ose vajra esencialë. I lini për pak dhe më pas i hidhni rrobat në lavatriçe. Herën tjetër që të pini duhan me këtë veshje, cigarja nuk do të jetë aq e qëndrueshme.

Rrobat i spërkatni me një sprejt që përmban ujë dhe vodka. E megjithatë, vodka jo vetëm që pihet, por ka edhe një përdorim tjetër: freskon rrobat.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Lajm i shumëpritur për Xherdan Shaqirin

Story i radhës

Putin bën thirrje për vazhdimin e bisedimeve me Perëndimin për të zbutur tensionet mbi Ukrainën

Të fundit nga