Si të kalojmë më lehtë një ndarje?

Pa marr parasysh se si mund ta keni në dorë situatën nuk ka asnjë mohim të dhimbjes së padurueshme të ndarjes me dikë që keni dashur dikur.

Sa zgjat kjo dhimbje përfundimisht varet nga ju, shpjegon psikologu Guy Winch, libri i të cilit, “Si të rregullojmë një zemër të thyer”, zbërthen disa mite të zakonshme që rrethojnë thyerjen e zemrës.

Ndërsa kultura popullore ju bënë të besoni se një dashnor i ri me kohë të pjesshme është gjithçka që ju nevojitet për të ecur përpara, Winch shpjegon se ndarjet na ndikojnë shumë më rëndë sesa ne e kuptojmë.

“Studimet funksionale MRI të skanimit të trurit kanë treguar se tërheqja e dashurisë romantike aktivizon të njëjtët mekanizma në tru si aktivizohen kur të varurit kalojnë në tërheqje nga substanca si kokaina ose opioidet”.

Kur bëhet fjalë për të luftuar thyerjen e zemrës, Winch shton se ka një numër kurthesh të zakonshëm në të cilët bien njerëzit.

Këtu, autori jep disa këshilla kryesore për të shmangur këto dhe për të filluar rrugën tuaj për shërim sa më shpejt.

Mos i kontrolloni ato në mediat sociale. Kjo do të përforcojë praninë e ish-it në mendjen tuaj dhe vetëm do ta bëjë më të vështirë për ju që të ndaloni të fantazoni për marrëdhënien tuaj.

Shmangni krijimin e mistereve se pse ndodhi prishja, kjo do t’i japë ish-it tuaj një rol kryesor në mendimet tuaja. Pranoni çdo shpjegim që përshtatet me faktet dhe e mbani vetëvlerësimin tuaj të paprekur.

Bëni një listë të të gjitha kompromiseve që duhej të bënit në marrëdhënie që më mirë të mos i bënit herën tjetër.

Bëni gjërat që ju sillnin kënaqësi dhe interes edhe nëse nuk duken interesante dhe të këndshme tani. Kalimi i mocioneve është një mënyrë e rëndësishme për të sinjalizuar vetveten se jeta vazhdon.

Hiqni kujtesat për marrëdhëniet që ju shkaktojnë shqetësime ose dhimbje siç janë tekstet dhe fotografitë.

Merrni kontakt me miqtë dhe shfrytëzoni sa më shumë mbështetjen e tyre, thyerja e zemrës është e kudogjendur dhe të gjithë kanë fjalët e tyre të mençurisë për të ofruar.

Ngjarja paraprake

Tifozët e Llapit i drejtohen futbollistëve: Nuk do t’i tolerojmë të bëjnë shaka e marrira me ngjyrat që dikur i kemi mbrojtur me nder 

Ngjarja e ardhëshme

Kremlini mohon akuzat për sulme kibernetike ndaj Lojërave Olimpike të Tokios

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian