Si të freskoni një dhomë pa ajër të kondicionuar?

Gjatë ditëve të nxehta ne kërkojmë hije, fshihemi nga dielli, pimë pije të ftohta dhe freskohemi në të gjitha mënyrat e mundshme, dhe natën nuk mund të na zërë gjumi sepse vazhdimisht kthehemi në kërkim të pjesës së ftohur të shtratit.

Nëse keni kondicioner, është e lehtë të ftohni dhomën, por çfarë nëse nuk ka kondicioner në dhomën ku ndodheni ose është prishur?

Këtu janë disa këshilla se si të freskoheni në dhoma pa ajër të kondicionuar:

1. Tërhiqni perdet

Për të shmangur një apartament të ngrohur nga dielli, është e rëndësishme të vizatoni perdet gjatë mëngjesit. Ato duhet të jenë prej pëlhure, sepse materialet sintetike nxehen lehtësisht, gjë që në asnjë mënyrë nuk kontribuon në ftohje.

2. Hiqni qilimat

Nëse nuk dëshironi që nxehtësia të qëndrojë në banesën tuaj, hiqni qafe gjërat që mbledhin pluhur si qilimat dhe jastëkët e shumtë në divan. Kjo do të pastrojë ajrin dhe do ta ftoh atë.

3. Varni një peshqir të lagur pranë dritares

Kur ajrosni dhomën, varni një peshqir të lagur përpara dritares së hapur. Kjo do të përshpejtojë ftohjen e dhomës. Sigurohuni që të hiqni peshqirin para gjumit pasi lagështia e tepërt do të intensifikojë ndjenjën e nxehtësisë.

4. Flini në dysheme

Duke vepruar kështu, nuk mendojmë se duhet të flini direkt në parket ose në pllaka, por ta zhvendosni dyshekun në dysheme. Ajri i ngrohtë është më i lehtë se i ftohtë, kështu që është gjithmonë më i ftohtë në nivelet më të ulëta të dhomës.

5. Merr një ventilator

Ventilatorët janë të lirë, nuk zënë hapësirë dhe janë një alternativë solide nëse nuk keni ajër të kondicionuar.

6. Bëni vetë kondicionerin tuaj

Vendosni dy shishe me ujë të ngrirë përpara ventilatorit. Ajri që rrjedh nga ventilatori do të ftojë më tej shishet e ngrira. Ndryshoni ato çdo 3-4 orë.

7. Zgjidhni pambuk në vend të mëndafshit

Zëvendësoni shtratin prej mëndafshi, saten ose sintetik me shtrat prej pambuku. Pambuku përthith mirë djersën dhe e ftoh lëkurën. Gjithashtu, vishni pizhame pambuku.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ish-ndihmësja e Shtëpisë së Bardhë dëshmon në komisionin hetimor për sulmin e 6 janarit

Story i radhës

KF 2 Korriku, jep lajmin e hidhur

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish