Si ta mbani gjallë frymën e festave të fundvitit, sipas psikologëve

Nëse dhjetori juaj ka filluar të ndihet më shumë si një listë detyrash për një muaj sesa periudha më e mrekullueshme e vitit, nuk jeni vetëm. Për shumë të rritur, pushimet thjesht nuk janë aq magjike sa dikur…

Mbajtja e gjallë e frymës së Krishtlindjes si i rritur mund të mos jetë aq e lehtë sa kur ishe fëmijë, por mund të jetë po aq shpërblyese. Pavarësisht nëse është lista juaj e pafundme e blerjeve apo ndjenjat e nostalgjisë që po e largojnë gëzimin tuaj të pushimeve, këtu janë disa mënyra të thjeshta për të gjetur sërish frymën e Krishtlindjes këtë vit (dhe të gjitha vitet në vijim).

Vendosni një vështrim të rritur në traditat tuaja të fëmijërisë

Ndërsa ruajtja e traditave mund të jetë një burim i caktuar gëzimi në këtë kohë të vitit, është e natyrshme të mos shijoni të njëjtat aktivitete ose filma që keni bërë si fëmijë.

Kjo do të thotë se mund të jetë koha për të “rritur” traditat tuaja. Nëse keni parë të njëjtin film të Krishtlindjeve çdo vit kur jeni duke u rritur, por nuk mund të hyni më në të, kthejeni atë në një mbrëmje takimi me të dashurin tuaj ose ftoni një mik për të pirë verë dhe për t’u kujtuar ndërsa shikoni. Nëse ju mungon shkëmbimi i dhuratave në shkollë, përfshini një festë “gjërat e preferuara” në festimet tuaja të festave.

Kaloni kohë me anëtarët më të rinj të familjes

Nëse nuk jeni më fëmijë dhe nuk keni fëmijë tuajin, është e lehtë të ndiheni të shkëputur nga fryma e Krishtlindjes. Festimi me kushërinjtë e rinj, mbesat dhe nipërit, ose fëmijët e tjerë në jetën tuaj mund t’i bëjë festat të ndihen sërish magjike. Shikimi i eksitimit të pastër në fytyrat e fëmijëve teksa hapin dhuratat nga Santa do t’ju frymëzojë të gjeni të njëjtin gëzim

Gjeni kohë për argëtim në orarin tuaj

Si një i rritur, ju duhet të blini dhuratat që shkojnë poshtë pemës – dhe jo vetëm t’i zbuloni ato në mëngjesin e Krishtlindjes.

“Pushimet mund të bëhen mjaft stresuese, ndërsa rritemi. Ne mendojmë për të gjitha dhuratat dhe dekorimet e festave dhe ngjarjet e saj  ku duhet të shkojmë. Për fëmijët, bota sillet rreth këtyre momenteve magjike”, thotë Goldman.

Mbani mend se çfarë është në të vërtetë sezoni

“Natyrisht, ndërsa rritemi, duhet të mësojmë ta krijojmë atë [shpirtin e Krishtlindjes] brenda vetes dhe t’i kujtojmë vetes ato kujtime,” thotë Goldman. Për të ringjallur atë ndjenjë magjike, është e rëndësishme të bëni gjëra që ju ndihmojnë të lidheni me të tjerët. Dalja vullnetare e kohës tuaj dhe kthimi në komunitetin tuaj nuk është vetëm një mënyrë me ndikim për të ndihmuar të tjerët, por mund të vëreni disa ndryshime pozitive në disponimin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme.

Pranoni momentin aktual

Ndryshimet e mëdha të jetës mund të ndryshojnë mënyrën se si ju festoni Krishtlindjet. Goldman thekson përgatitjen mendore me pacientët e saj, nëse ata kanë humbur kohët e fundit një të dashur ose po luftojnë me një ndryshim tjetër të madh. “Ne mund të mendojmë për humbjen në çfarëdo mënyre, apo jo? Mund të jetë humbja e një partneri, humbja e një anëtari të familjes, humbja e një pune ose humbja e jetës për disa vite me COVID”, shpjegon ajo.

Në këtë rast, është e dobishme të planifikoni përpara. Goldman sugjeron të konsideroni se çfarë lloj emocionesh ose kujtimesh mund të ngjallni gjatë sezonit dhe të bëni një plan për mënyrën se si do t’i përballoni ato ndjenja paraprakisht.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Protesta të dhunshme në Paris, kurdët u përleshën me policinë franceze

Story i radhës

Tre lojtarët e Barcelonës që nuk e duan Messin te Barcelona

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish