Si po e përballon Rumania situatën e pandemisë së COVID-it

Rumania po përjeton një situatë të vështirë në përballjen me Covid-in, ku mendohet se ky është vetëm fillimi i një vale të re.

Të premten vendi regjistroi 2,343 raste të reja dhe 53 vdekje. Ky ishte rekordi i ri ditor dhe dita e tretë me radhë që vendi regjistroi më shumë se 2,000 raste të reja.

Kryeqyteti, Bukureshti, regjistroi numrin më të lartë, me 517 raste të reja. Rekordi i së premtes së kaluar u arrit dy javë pasi në Rumani u rihapën shkollat.

Ministri i Shëndetësisë, Nelu Tataru të enjten tha se gjatë javës së kaluar ishin testuar pozitivë më shumë se 770 fëmijë, shumica prej tyre adoleshentë.

Shtretërit në njësitë e kujdesit intensiv në Rumani aktualisht janë me 55% të zënë dhe Dr. Rafila, menaxheri rumun i OBSH-së, thotë se qeveria duhet të konsiderojë burime shtesë në lidhje me shtretërit në spitale.

Kryeministri Ludovic Orban tha se restorantet mund të mbyllen përsëri. Në total, Rumania ka pasur 137,491 raste të koronavirusit deri më tani dhe raste 5,048 vdekjesh.

Ngjarja paraprake

Skandali në Fiks Fare/ Polici tentoi të vrasë qytetarin, prokuroria dhe policia manipuluan dosjen

Ngjarja e ardhëshme

Isjanovski: Masat e miratuara për hotelierët janë të mira në të ardhmen, teste të shpejtë kovid për 10 deri në 15 ditë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian