Shumica prej nesh nuk lajnë këtë pjesë trupi, ekspertët: Kushtojini vëmendje

Është pjesa e vetme e trupit që tre të katërtat e njerëzve nuk e lajnë rregullisht në dush. Bëhet fjalë për këmbët.

Por ekspertët shëndetësorë po u bëjnë thirrje njerëzve që t’i kushtojnë më shumë vëmendje këmbëve dhe të fillojnë t’i pastrojnë ato me sapun të paktën një herë në ditë.

Ata thonë se kujdesi i rregullt mund të ndihmojë dikë të shmangë infeksionet kërpudhore, mykun apo problemet me thonjtë, ose problemi i njohur si “këmba e atletit”.

Shumë njerëz shpesh shmangin larjen e këmbëve, duke supozuar se mjafton uji me sapun që i lan natyrshëm në dush. Ekziston edhe një nëngrup njerëzish – të quajtur Podofobë – të cilët janë aq të rrëmbyer nga këmbët saqë nuk mund t’i shikojnë të tyret, e lëre më t’i lajnë.

Dermatologët këshillojnë edhe pastrimin midis gishtërinjve dhe tharjen e plotë të këmbëve përpara se të veshin çorape dhe këpucë. Njerëzit që kanë diabet – një në dhjetë amerikanë dhe gjashtë përqind e britanikëve – duhet të lajnë këmbët çdo ditë dhe t’i kontrollojnë ato për plagë, prerje dhe flluska të kuqe.

Kjo është për shkak se gjendja mund të zvogëlojë rrjedhën e gjakut në këmbë duke ngushtuar enët e gjakut, duke i lënë ato në rrezik më të madh të problemeve me këmbët.

Story i mëparshëm

Klinaku: Shteti të mos lejojë që persona civil e me kapele në kokë të na hyjnë në shtëpi

Story i radhës

Takim miqësor e shumë konstruktiv me presidentin e IHF-së, Moustafa

Të fundit nga