Shumë të vdekur pas sulmit me raketa në një fshat në rajonin e Chernihiv

Në rajonin Chernihiv në veri të Kievit, fshati Desna u godit me raketa ruse të enjten duke lënë shumë të vdekur, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të natës të enjten. Desna është 40 dyzet milje nga kufiri me Bjellorusinë.

Sulmet ruse në rajonin e Chernihiv, veçanërisht goditja e tmerrshme në Desna, ka një analizë të mbeturinave, shumë të vdekur”, tha Zelensky në fjalimin e tij të natës të enjten, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Ka “goditje të vazhdueshme në rajonin e Odesës, në qytetet e Ukrainës qendrore, Donbasi është shkatërruar plotësisht  e gjithë kjo nuk ka dhe nuk mund të ketë ndonjë shpjegim ushtarak për Rusinë,” vazhdoi ai.

Kjo është një përpjekje e qëllimshme dhe kriminale për të vrarë sa më shumë ukrainas të jetë e mundur,” tha ai.

Forcat e Armatosura të Ukrainës vazhdojnë të përparojnë në çlirimin e rajonit të Kharkiv, tha Zelensky.

Në Donbas, pushtuesit po përpiqen të rrisin presionin. Ka ferr, dhe kjo nuk është ekzagjerim. Bombardimi brutal dhe absolutisht i pakuptimtë i Severodonetsk… Kishte 12 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur në vetëm një ditë,” vazhdoi ai.

Bombardimet dhe granatimet e qyteteve të tjera, sulmet ajrore dhe raketore të ushtrisë ruse e gjithë kjo nuk është vetëm luftime gjatë luftës.”

Kjo është një përpjekje e qëllimshme dhe kriminale për të vrarë sa më shumë ukrainas të jetë e mundur. Shkatërroni sa më shumë shtëpi, objekte sociale dhe ndërmarrje. Kjo është ajo që do të kualifikojë gjenocidin e popullit ukrainas dhe për të cilën pushtuesit patjetër do të sillen para drejtësisë”, shtoi ai.

 “Tashmë ka filluar gjyqi i parë në Ukrainë kundër një krimineli lufte rus. Dhe do të përfundojë me rivendosjen e plotë të drejtësisë brenda gjykatës ndërkombëtare. Unë jam i sigurt për këtë. Të gjithë ata që japin dhe zbatojnë urdhra kriminalë do t’i gjejmë dhe nxjerrim para drejtësisë”, përfundoi ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Manchester United pas lojtarit të Ajax, Martinez

Story i radhës

Zvogëloni puçrrat me këtë truk të thjeshtë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish