Shuhet ikona e artit figurativ, Meli Zenku

Ka ndërruar jetë mëngjesin e së dielës në moshën 76 vjeçare ikona e artit figurativ, Meli Zenku. Lajmi i hidhur u kumtua nga familja Zenku. 

“Me dhimbje të thellë ju informoj se sot ndërroi jetë prof. Meli Zenku,  mësues dhe veteran i arsimit. Varrimi do të bëhet nesër, 30.11.2020 (e Hënë) në varrezat e vjetra të qytetit në Gostivar me namazit të drekës”, njoftuan nga familja Zenku. 

Zenku gjatë gjithë jetës së tij qëndroi besnik si pedagog i artit figurativ ku me kreativitetin e tij artistik u shqua  dhe dha një kontribut të çmuar për thesarin e kulturës kombëtare shqiptare, duke filluar nga zanafilla e SH.K.A. “Besa”, anëtar i SH.A.F.M. më 1978, formimin e Shoqatës Mbarëkombëtare të Artistëve Figurativ me seli në Tiranë, formimi i SH.A.F.M. “Draodakum”, nismëtar i “Qyteti i Borës” në Mavrovë, si dhe kontribute tjera kulturore, njofton FLAKA

Zenku do të mbahet mend si autor i dhjetëra enteriereve, dekoreve dhe  përmendorev. Realizoi dhjetëra prezantime personale si brenda trojeve shqiptare ashtu edhe jashtë. Është pronar i shumë dhuratave, dekoratave dhe shpërblimeve.

Zenku lindi më 1 Maj 1944 në fshatin Simnicë të Gostivarit. Pas kryerjes së shkollimit fillor, kryen shkollën e mesme të artit figurativ në Shkup më 1965. Vepron si arsimtar në lëmin e artit figurativ, ku njëkohësisht kryen akademinë pedagogjike në Shkup më 1973. Më 1978 kryen Akademinë e Artit në drejtimin e pikturës në klasën e prof.ord. Tahir Emra, profesor i cili udhëhoqi studimet pasuniversitare. FLAKA

 

 

Ngjarja paraprake

Barcelona ia përkujton pas 10 viteve Real Madridit njërën nga humbjet më të rënda në El Clasico

Ngjarja e ardhëshme

45 ton kokainë brenda vitit nga Brazili në Europë, Europol godet grupin kriminal, sekuestrohen 12 milionë €

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian