Shtyhet gjykimi për “Monstrën”

Sëmundja e avokatit Asmir Alispahiq, avokat mbrojtës i disa prej të pandehurve në lëndën “Monstra”, shtyu seancën e sotme për vrasjen e pesëfishtë në Liqenin e Smilkovës, në prill të vitit 2012. Kjo është seanca e dytë me radhë që u shty pasi kjo e fundit nuk u mbajt për faktin se një mbrojtës tjetër në procedurë ishte në vet-izolim për shkak të koronavirusit.

Rasti “Monstra” i cili me vendim të Gjykatës Supreme, sërish gjykohet në Gjykatën Penale Shkup, dhe aktualisht është në fazën e procedurës dëshmuese.

Gjykimin për këtë lëndë e drejton gjykatësi Ognen Stavrev, ndërsa përfaqësues të aktakuzë janë Fatime Fetai dhe Gavrill Bubevski.

Në lëndën “Monstra” për vrasjen e pesëfishtë më 12 prill të vitit 2012, u vranë djemtë Kire Triçkovski, Filip Slavovski, Cvetanço Ackovski, Aleksandar Naqevski dhe peshkatari Borçe Stefanovski, kurse akuzohen Alil Demiri, Afrim dhe Agim Ismailoviq, Fejzi dhe Haki Aziri dhe Sami Luta.

Ngjarja paraprake

Më pak se pesë ditë para Këshillit të Ministrave të BE-së, është ende e pasigurt nëse Maqedonia e Veriut do t’i fillojë negociatat

Ngjarja e ardhëshme

Përgënjeshtrohet Trump, nga sistemet e sigurisë së zgjedhjeve në SHBA thonë se nuk janë zhdukur votat

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian