Shtohen tensionet/ SHBA i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Rusisë dhe i dërgon ultimatum të prerë

Shtetet e Bashkuara, së bashku me aleatët dhe partnerët e saj, do të vazhdojnë të ndëshkojnë Rusinë me sanksione dhe kufizime të tjera për krimet e luftës dhe mizoritë e saj në Ukrainë.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre tha se Rusia do të mbajë përgjegjësi për krimet e luftës.

“Ne do të vazhdojmë t’i imponojmë kostot Rusisë, ta mbajmë përgjegjëse për krimet e saj të luftës, siç kemi folur – ju keni dëgjuar drejtpërdrejt nga Presidenti për pjesën e krimeve të luftës – dhe mizoritë e saj, dhe duke i ofruar Ukrainës siguri, ekonomike dhe ndihmë humanitare”, tha ajo.

Ajo shtoi gjithashtu se Shtetet e Bashkuara dënojnë fuqishëm sulmet e fundit me raketa në Ukrainë, “të cilat vazhdojnë të demonstrojnë brutalitetin e Putinit.”

Jean-Pierre tha se SHBA do të vazhdojë të qëndrojë me popullin e Ukrainës për aq kohë sa të duhet.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Politico: Ushtarët ukrainas mund të trajnohen në Kroaci

Story i radhës

David-ët dhe Goliat-ët gjeopolitikë

Të fundit nga