Shtetësia e shqiptarëve/ ASH: Spasovski me mentalitet shovinist

“Oliver Spasovski vazhdon të këmbëngulë në mentalitetin e tij shovinist, mundohet të bindë opinionin se ka të drejtë për diçka që nuk është kompetencë e tij.

Propozues për ndryshim të ligjit për shtetësi është Koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, mendime as që kemi kërkuar as që do të kërkojmë dhe as që ka të drejtë MPB-ja të japë mendim për ligjin në fjalë, kur askush nga ato e sidomos kërkuesit e ligjit nuk kanë kërkuar një gjë të tillë.

Spasosvski udhëheq një institucion që në vazhdimësi diskriminon qytetarët e saj në baza etnike duke i privuar nga e drejta për të marrë shtetësi.

Ftojmë Ministrin Spasovski të njoftojë opinionin se sa është numri i personave pa shtetësi në RMV dhe të heqë dorë nga tendenca për të mjegulluar opinionin me letra dhe mendime të kota, sepse s’kemi nevojë për mendim nga ju. Çfarë të themi për Nazim Bushin përveç se turp e faqja e zezë që toleron këtë racizëm dhe shovinizëm ndaj shqiptarëve.

Debati dhe të gjitha procedurat për ligjin në fjalë zhvillohen në Kuvend dhe në përputhshmëri me rregulloren e Kuvendit dhe jo nëpër ministri që kanë obligime të tjera komfor kushtetutës” thuhet në kumtesën e ASH-së.

GAZETA.MK nuk ndërhynë në kumtesat e partive politike, i publikon në formën integrale.

Ngjarja paraprake

Kovid 19 RMV/ 11 të vdekur, 100 raste të reja. Shërohen 551 pacientë

Ngjarja e ardhëshme

Pochettino nuk i ka ndryshuar planet e PSG: Rinovimi i Neymar është përpara asaj të Mbappe

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian