Shtëpia e Bardhë: Biden nuk do ta vizitojë Kievin, por SHBA shpreson të rihapë ambasadën e saj atje

Nuk ka plane që presidenti amerikan Joe Biden të vizitojë kryeqytetin ukrainas, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki në një konferencë të hënën, përcjell “Bota sot”.

“Nuk ka plane që presidenti të shkojë. Më lejoni ta përsëris këtë,” u tha Psaki gazetarëve.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se dëshiron të dërgojë një zyrtar të rangut të lartë, ndoshta Sekretarin e Shtetit Antony Blinken ose Sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin.

Në një intervistë për CNN e cila u transmetua të dielën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se mendonte se Biden do të udhëtonte në Kiev.

Është vendimi i tij, natyrisht, dhe në lidhje me situatën e sigurisë, kjo varet,” tha Zelensky. “Por unë mendoj se ai është lideri i Shteteve të Bashkuara dhe kjo është arsyeja pse ai duhet të vijë këtu për të parë.” Psaki tha gjithashtu se SHBA shpresonte të rihapte ambasadën e SHBA në Kiev, megjithëse ajo nuk dha një afat kohor.

Ky është sigurisht objektivi ynë,” tha ajo. “Natyrisht që të kesh një prani diplomatike në terren është e rëndësishme.”/M.L.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Plenkoviq bisedon me Zelensky, premton ndihmë shtesë për Ukrainën

Story i radhës

​Jennifer Aniston tregon problemin me të cilin po lufton prej dekadash

Të fundit nga