Shtëpia e Bardhë: Biden do të rrisë numrin e refugjatëve deri në maj

Presidenti i SHBA-së Joe Biden do të rrisë numrin e refugjatëve që do të lejohen të hyjnë në SHBA deri më 15 maj, njoftoi dje Shtëpia e Bardhë pas kritikave, raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësja Jen Psaki tha se qëllimi i Biden-it për të lejuar 62.500 refugjatë brenda vitit fiskal që arrin kulmin në fund të shtatorit “duket e pamundur” sepse sistemi i imigracionit të SHBA-së u “shkatërrua” nga ish-presidenti Donald Trump.

“Ndërsa finalizoi këtë vendosmëri, presidenti u thirr të ndërmarrë veprime të menjëhershme për të ndryshuar politikat e Trump-it që ndaluan refugjatët nga shumë rajone kryesore, për të mundësuar fluturimet nga ato rajone të fillonin brenda ditësh; kjo u bë me urdhrin e sotëm”, tha Psaki.

“Me atë që kemi bërë, ne presim që Presidenti të vendosë rritjen e kufirit përfundimtar të refugjatëve për pjesën e mbetur të këtij viti fiskal deri në 15 maj”, shtoi ajo.

Më herët të premten, raporte të shumta cituan një zyrtar të lartë anonim i cili tha se kufiri i epokës së Trump-it prej 15.000 refugjatësh do të mbetet në fuqi nën vendimin emergjent presidencial të Biden-it, duke mbajtur shifrën rekord të ulët për të cilën u zotua se do ta rriste në shkurt.

Njoftimi tërhoqi kritika të ashpra nga kolegët demokratë të Biden-it, duke përfshirë kongresisten Ilhan Omar, e cila është vetë refugjate, duke e quajtur vendimin “të turpshëm”.

“Kjo shkon drejtpërdrejt kundër vlerave tona dhe rrezikon jetën e djemve dhe vajzave të vegjël të mbledhur në kampe refugjatësh në gjithë botën. E di, sepse unë isha një prej tyre”, tha ajo në një deklaratë.

Trump punoi vit pas viti për të ulur shifrën pasi ai erdhi në zyrë në vitin 2017, duke i shkaktuar një goditje të gjitha formave të migrimit në SHBA. Ish-presidenti shkurtoi ndjeshëm pranimet e refugjatëve nga 110.000 kur ai mori detyrën në një maksimum prej 15.000 në vitin e tij të fundit, shifra më e ulët e të gjitha kohërave.

Megjithëse urdhri i Biden-it të premten nuk e rrit kufirin siç u zotua, ai do të përshpejtojë pranimet e refugjatëve. Ai gjithashtu do të hapë pranimin e refugjatëve në rajone të cilat Trump i kishte përjashtuar me qëllim.. .

Ngjarja paraprake

Atdhe Xharavina zbulon fëmijërinë e vështirë: ‘5 vjet bëja gjilpëra si drogë’

Ngjarja e ardhëshme

Biden tërhiqet nga vendimi për kapacitetin e pranimit të refugjatëve

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian