Shtatë arsye reale pse marrëdhëniet afatgjata mund të përfundojnë shpejt pas martesës

Kur jemi në një marrëdhënie të qëndrueshme me dikë që duam, është e natyrshme të mendojmë për hapin tjetër: martesën. Ideja për tu martuar na emocionon dhe sjell një buzëqeshje të gjerë në fytyrën tonë.

Të jetosh së bashku me dikë që dashuron tingëllon perfekt, por realiteti ndryshon nga ajo që jemi mësuar të shohim nëpër filma, shkruan “Bright Side”.

Kur të jeni të martuar, jo çdo ditë do të jetë përrallë edhe pse e doni njëri-tjetrin. Vetëm për shkak se 2 persona kanë qenë në një lidhje për një kohë të gjatë nuk do të thotë se do të kenë një martesë të shkëlqyeshme.

Me martesën vjen një përgjegjësi e madhe dhe shumica e njerëzve që fillojnë të planifikojnë ditën e tyre të dasmës dhe muajin e mjaltit të përsosur shpesh e harrojnë atë, duke përfunduar në një divorc të çrregullt më vonë.

Ekzistojnë disa arsye pse çiftet që janë në lidhje afatgjata përfundojnë të divorcuar nga njëri-tjetri pak pasi të martohen edhe pse kanë qenë të dashuruar për një kohë të gjatë.

Mungesa e angazhimit

Kur jeni i ri, i dashuruar dhe në një marrëdhënie, gjeni mënyra të reja herë pas here për ta bërë partnerin të ndihet i veçantë. Ndihuni mirënjohës që i keni në jetën tuaj dhe do të bënit gjithçka për t’i mbajtur me vete.

Nga ana tjetër, kur jeni i martuar, filloni ta merrni partnerin tuaj si të mirëqenë. Ju nuk i vlerësoni aq shumë sa më parë dhe filloni të kapërceni një hendek midis të dyve.

Ishit shumë të afeksionuar pas njëri-tjetrit në fillim.

Sipas një studimi të botuar në “Journal of Personality and Social Psychology”, çiftet që janë shumë të afeksionuar gjatë fillimit të marrëdhënieve të tyre kanë më shumë të ngjarë të divorcohen pasi të martohen.

Kur shfaqni dashuri të vazhdueshme ndaj bashkëshortit, deri në atë pikë sa që “surprizat” as nuk i befasojnë më, gjërat fillojnë të bëhen pak të mërzitshme pas martesës.

Kjo jo vetëm që e bën partnerin të ndiejë se nuk ka më asgjë interesante për të bërë në marrëdhënien tuaj, por gjithashtu ju vë nën presion të pamasë.

Në fakt, filloni të ndjeni se përpjekjet tuaja po kalojnë pa u vërejtur dhe nuk po merren siç duhet. Prandaj filloni të ndiheni më pak të dëshirueshëm.

Nuk ishte me të vërtetë “dashuri”.

Gabimi më i keq që bëjmë të gjithë është ngatërrimi i dashurisë me fiksimin. Zakonisht pasi martohen ata e kuptojnë se nuk ishin vërtet të dashuruar.

Të jesh i dashuruar me dikë dhe të jesh i fiksuar pas tij janë 2 gjëra krejtësisht të ndryshme! Por, në çastin kur çiftet e kuptojnë këtë, shpesh është tepër vonë.

Nevojat tuaja kanë ndryshuar.

Njerëzit ndryshojnë me kohën dhe po ashtu edhe nevojat e tyre! Për shembull, çifti i famshëm Miley Cyrus dhe Liam Hemsworth, të cilët kanë një lidhje prej vitesh, u divorcuan vetëm disa muaj pasi u martuan.

Po mendoni pse ndodhi kjo? Sepse përparësitë e tyre ndryshuan. Në një deklaratë publike , përfaqësuesi i çiftit zbuloi se të dy kanë rënë dakord të ndahen ndërsa dëshirojnë të rriten dhe duan të përqendrohen tek vetja dhe në karrierën e tyre.

Ndryshimi është i pashmangshëm dhe vjen me kohën. Ju ose mund të rriteni dhe të ecni përpara me partnerin tuaj ose thjesht mund të përqendroheni tek vetja dhe qëllimet tuaja.

Martesa është e bukur, por gjithashtu kërkon një nivel të lartë të përkushtimit, durimit dhe dashurisë, e cila është arsyeja pse pas martesës, njerëzit fillojnë të ndihen të ngarkuar nga përgjegjësia dhe preferojnë të jenë vetëm për t’u përqendruar në qëllimet e tyre individuale.

Thjesht donit të qëndronit me dikë.

Të martohesh për ndonjë arsye tjetër përveç dashurisë nuk do të funksionojë. Të martohesh me një person me të cilin ke dalë për një kohë të gjatë thjesht sepse nuk dëshiron të nisësh diçka tjetër përsëri nga e para nuk duhet të jetë kurrë një arsye për tu martuar. Duke bërë këtë, ju thjesht do të humbni kohën tuaj dhe partnerët tuaj. Martesa së shpejti do të prishet për shkak të mungesës së dashurisë në marrëdhënie.

Zbuluat një anë të re të partnerit tuaj.

Të jesh në një lidhje afatgjatë nuk do të thotë që ju të dini gjithçka për partnerin. Kur të martoheni dhe të filloni të jetoni së bashku, do të zbuloni gjëra të reja për të dashurin tuaj, disa interesante dhe disa “të këqija”.

Mosbesnikëria, pandershmëria, çështjet e parave, pasiguritë dhe mbivendosja e tepërt janë disa nga flamujt kryesorë të kuq që njerëzit zbulojnë në marrëdhëniet pas martesës, gjë që shpesh çon në ndarjen e tyre.

Ju nuk përjetoni një “klik” ashtu siç mendonit se do të ndodhte.

Shumica prej nesh ka pritje joreale kur bëhet fjalë për marrëdhëniet dhe martesën. Imazhi i ‘jetës së përsosur të lumtur’ na shfaqet në kokë falë larjes së trurit nga filmat dhe nuk është as afër realitetit.

Partneri juaj nuk do të plotësojë fjalitë tuaja ose të mësojë përmendësh gjithçka që ju pëlqen. Jo çdo ditë do të jetë plot me diell. Do të ketë raste kur partneri ndihet keq dhe ditë kur ju keni nevojë për pak hapësirë. Martesat punojnë në mirëkuptimin e ndërsjellë.

Çiftet që nxitojnë të martohen pa e menduar gjatë, përfundojnë duke u divorcuar pas vetëm disa muajsh, sepse nuk janë mendërisht të gatshëm për përgjegjësitë që vijnë nga martesa. Ata ndihen të zhgënjyer kur realiteti i godet dhe të mbingarkuar nga angazhimi që kërkon martesa për të funksionuar si duhet.

Ngjarja paraprake

Rrahën drejtuesin e “merimangës”, arrestohen babë e bir në Tetovë

Ngjarja e ardhëshme

Pse Duhet Të Hani Kos Në Mëngjes – Vlerat Fantastike Për Shëndetin

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian