Shqipëria si Rusia/ Shpërthen Dash Shehi: Administrata me patronazhistë

Dashamir Shehi ka deklaruar në studion e Quo Vadis se Shqipëria po shkon drejt autokracisë.

Ai e krahasoi situatën politike në vend me Turqinë apo Rusinë ku një person i vetëm ka në dorë të gjithë pushtetin.

“Shqipëria është një vend post-komunist. Kështu siç është bërë në Shqipëri, ky i kontrollon të gjitha institucionet që që presupozohen se janë të pavarura.  

Si nuk dëgjova një deputet të ngrejë dorën e të dyshojë!  Duke i kontrolluar të gjtha institucionet relativizohet, nuk bëhen më zgjedhje. Shtoji kësaj edhe ata patronazhistët.  A bëhen zgjedhje sot në Rusi? Jo!  Po Turqi? Jo!”– tha Shehi.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Greqia dhe Turqia rifillojnë marrëdhëniet diplomatike pas tërmetit

Story i radhës

Shtetet e Bashkuara dërgojnë ekipe të kërkim-shpëtimit për t’i asistuar kolegët në Turqi

Të fundit nga