Shpëtoni nga gërhitja e partnerit në këto mënyra të thjeshta dhe efikase

Shpëtoni nga gërhitja e partnerit në këto mënyra

Gërhitja në momentin që jeni duke fjetur nuk është vetëm diçka e bezdisshme për personin krah jush por dhe për vetë ju! Nëse vuani dhe nga apnea e gjumit dhe gjumi ju ndalohet shpesh nga gërhitja kjo gjë është e rrezikshme pasi keni më shumë mundësi të keni një atak në zemër apo diabet.  Sipas dr. Mark Levi ka disa mundësi për të ndaluar këtë problem që ndodh çdo natë:

Terapia e pozicionit: ndonjëherë mjafton thjesht të ndryshoni pozicionin që flini, dmth të ktheheni me kurriz. Ose mund të flini me një jastëk plus  të kthyer në anë.

Një dietist ose GP juaj mund të ndihmojë me humbjen e peshës, gjë që mund të ndihmojë disa njerëz të ndalojnë gërhitësin. “Gjithashtu shmangni pirjen e alkoolit gjatë natës, pasi është një lehtësues i muskujve”, thotë Chris.

Vitamina C ju ndihmon në përmirësimin e sistemit imunitar dhe atë të frymëmarrjes. Një nga shkaqet kryesore të gërhitjes është bllokimi i rrugëve të ajrit prej sinuseve, gjë që na shtyn të hapim gojën dhe uvula të lëkundet. Kështu që rregullisht hani sa më shumë brokoli, speca të kuq apo ananas. Përpara se të shkoni për të fjetur shtrydhi 1- 2 kokrra portokall.

Gjëja e parë që duhet të bëni është të pasuroni dietën tuaj ushqimore me enzima dhe antioksidantë. Shmangni produktet e bulmetit si dhe racionet e mëdha para gjumit. Mundohuni nga ana tjetër të konsumoni sa më pak alkool, duhan, çokollata, ushqime etj.

Konsumoni çdo mbrëmje këtë lëng magjik

Ky ilaç ka përbërës natyralë që do t’ju ndihmojnë të pastroni mykun e gojës dhe të rrisni sistemin imunitar. Përbërësit:

Futini në një shtrydhës frutash dhe pijen konsumojeni pak orë para se të flini.

Ngjarja paraprake

Flick mund të arrijë rekord të ri tek Bayern

Ngjarja e ardhëshme

Bayerni i bashkohet garës për transferimin e Milik

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian