Shpërthimi i vullkanit/ Lava shkatërron disa shtëpi, evakuohen banorët

Një vullkan në ishullin La Palma të Oqeanit Atlantik të Spanjës shpërtheu të dielën pas një aktiviteti sizmik njëjavor, duke i shtyrë autoritetet të evakuojnë mijëra njerëz, ndërsa rrjedhat e lavës shkatërruan shtëpi të izoluara dhe kërcënuan të arrijnë në bregdet. Shpërthimet e reja vazhduan gjatë natës, raporton AP.

Instituti raportoi shpërthimin fillestar pak pas orës 3 pasdite pranë skajit jugor të ishullit, i cili patë shpërthimin e tij të fundit në 1971.

Víctor Torres, president i Ishujve Kanarie, tha se deri në orën 11:00. rreth 5,000 njerëz ishin evakuuar nga shtëpitë e tyre. Shumica, tha ai, kishin gjetur familje ose miq për t’i marrë. Pjesa tjetër ishin në strehimore.

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

​E dashura e Elon Musk: Djali im nuk më quan “mama”, ajo fjalë është e neveritshme për mua

Ngjarja e ardhëshme

Krujë/ Përplasen tre automjete në Thumanë, dy të plagosur

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian