Shpërthen një luftë e re në horizont? Ngrihen 39 avionë luftarakë dhe 3 anije në 24 orë

Ushtria e Kinës dërgoi 39 avionë dhe tre anije drejt Tajvanit në një shfaqje force 24-orëshe kundrejt ishullit, tha të enjten ministria e mbrojtjes e Tajvanit.

Ngacmimi ushtarak i Kinës ndaj Tajvanit të vetëqeverisur, për të cilin ajo pretendon se është territor i saj, është intensifikuar vitet e fundit dhe Ushtria Çlirimtare Popullore e Partisë Komuniste ka dërguar aeroplanë ose anije drejt ishullit pothuajse çdo ditë.

Midis orës 6 të mëngjesit të së mërkurës dhe orës 6 të mëngjesit të së enjtes, 30 avionë kinezë kaluan hapësirën e ngushticës së Tajvanit, një kufi jozyrtar që dikur pranohej në heshtje nga të dyja palët.

Avionët fluturuan në jugperëndim të ishullit dhe më pas horizontalisht deri në anën juglindore përpara se të dyfishoheshin në numër. Midis avionëve ishin 21 avionë luftarakë J-16, e 4 bombardues H-6 .

Tajvani tha se monitoroi lëvizjet përmes sistemeve të tij raketore me bazë tokësore, si dhe në anijet e veta të marinës.

Ushtria e Kinës ka mbajtur stërvitje të mëdha ushtarake në gusht në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në Tajvan.

Pekini i sheh vizitat nga qeveritë e huaja në ishull si një njohje de facto e ishullit si të pavarur dhe një sfidë ndaj pretendimit të Kinës për sovranitet.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Mefail Bajqinovci: Këto dy ligje janë më të rëndësishmet në historikun e shtetit

Story i radhës

Ekipi i Duros e përmbys me 10 lojtarë dhe i shkon 1 pikë larg Tiranës

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish