Shpërthejnë protestat në Francë: 62 policë të plagosur dhe 81 të arrestuar

Rreth 62 oficerë policie u plagosën dhe 81 persona u arrestuan në të ashtuquajturat “marshime të lirisë” në të gjithë Francën të shtunën, sipas Ministrisë së Brendshme të vendit.

Protestat u zhvilluan në të gjithë vendin kundër ligjit të propozuar të sigurisë globale dhe masës së tij të nënshkrimit për të kufizuar filmimin e oficerëve të policisë. 

Ameer al Halbi, 24 vjeç, i cili po mbulonte protestën u plagos në fytyrë sipas AFP- raporton Euronews

133,000 njerëz, 46,000 prej tyre në Paris, morën pjesë në protesta, sipas Ministrisë së Brendshme.

Ngjarja paraprake

Napoli turpëron Romën

Ngjarja e ardhëshme

Bikinet neoni të Demi Rose i tregojnë të gjitha

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian