Shpallet emergjencë kombëtare pas përmbytjeve në Australi

Pas përmbytjeve që kanë shkatërruar bregun lindor të Australisë do të shpallet emergjencë kombëtare.

Keshtu tha të mërkurën kryeministri Scott Morrison, ndërsa autoritetet kërkojnë të dërgojnë ndihma dhe furnizime urgjente në zonat më të goditura.

Morrison, gjatë vizitës në qytetin e shkatërruar të Lismore në Uellsin e Ri Jugor verior, premtoi gjithashtu më shumë mbështetje financiare për njerëzit dhe bizneset e prekura nga shirat e javëve që kanë zhytur qytetet rurale dhe periferitë në të gjithë Sidnein.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Donaldi fitoi zemrat e të gjitha nënave shqiptare me postimin e fundit!

Story i radhës

Bizmesmeni Lavdrim Beadini i dhënë dhe pas futbollit, ndjek nga VIP Allianz ndeshjen mes Bayern – Salzburg

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish