Shkuan deri në Hollywood/ Si arritën përmasa historike protestat e fermerëve indianë

Kryeministri indian, Narendra Modi po përballet me sfidën e tij më të madhe politike në vite nga protesta e cila filloi me fermerë të pakënaqur që udhëtonin në New Delhi me traktorë dhe tani po fiton mbështetje më të gjerë brenda dhe jashtë vendit.

Lëvizja ka parë një rritje dramatike javët e fundit, duke u mbështetur nga aktivistët e mjedisit, partitë e opozitës dhe madje edhe të famshëm perëndimorë në listën. Në zemër të saj janë tre ligje të reja të fermave të miratuara nga qeveria shtatorin e kaluar, në sajë të partisë së djathtë të shumicës së Modi, Bharatiya Janata.

“Zhgënjimi bujqësor nuk e shpjegon shkallën e asaj që po shohim“, tha Neelanjan Sircar, një profesor i shkencave politike në Universitetin Ashoka. “Kjo ka të bëjë me një zhgënjim më të madh se si qeveria trajton biznesin“.
Që nga marrja e detyrës në vitin 2014, qeveria e Modit është përballur me kritika në rritje frenimin e konsultimeve mbi vendimet kryesore dhe përdorimin e shumicës së saj për të drejtuar legjislacionin përmes parlamentit.

E udhëhequr nga fermerë nga shteti verior i Punjabit të Indisë, lëvizja është përhapur në fermat veriore dhe perëndimore të vendit dhe tani po i afrohet ditës së 100-të. Fermerët e sheqerit nga shteti i rëndësishëm politikisht Uttar Pradesh, të cilët vuajnë vonesa të gjata në pagesat e të korrave, po bashkojnë forcat me prodhuesit e orizit dhe grurit nga shtetet e tjera në kundërshtimin e ligjeve të reja të fermave. “Protesta jonë do të bëhet më e madhe në javët dhe muajt që do të vijnë ndërsa gjithnjë e më shumë fermerë po bashkohen me lëvizjen tonë nga pjesë të tjera të vendit”, tha Joginder Singh Ugrahan, një udhëheqës i fermës nga Punjab.

Popullsia e konsiderueshme myslimane e Western Uttar Pradesh, kundërshtimi i së cilës ndaj qeverisë Modi në 2019 u qetësua nga policia, është aleate me udhëheqësit e fermave hindu për t’u bashkuar me protestat e radhës.

Shoqëria civile e Indisë, e cila e ka pasur shumë pak ambicie për të ushtruar të drejtat gjatë mandatit të Modit, i është bashkuar lëvizjes së fermerëve përkrah akademikëve dhe studentëve.

Ngjarja paraprake

Tetë persona shoqërohen në polici dhe 7 policë të lënduar në protestën për “Monstrën”

Ngjarja e ardhëshme

Ish- kreu i LSI do ti bashkohet Bindjes Demokratike? Mbështet publikisht kandidatin Murataj për Elbasanin

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian