Shkruan historinë në futbollin shqiptar, Meta dekordon 4 legjendat e Dinamos

Presidenti i Republikës Ilir Meta dekoroi sot 4 ish-futbollistët e Dinamos për kontributin dhe suksesin e arritur gjatë viteve në futbollin shqiptar. Kreu i Shteti i dha titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” Skënder Jarecit, ndërsa akordoi titullin “Mjeshtër i Madh” për Vasillaq Zërin, Gani Xhafën dhe Andrea Markon.

Meta i konsideroi  Jareci, Zërin, Xhafën dhe Markun si “buqetë yjesh” që j0 vetë punuan, por dhe sakrifikuan për rritjen e brezave të rinj të sportit.

Postimi i Presidentit Meta për dekorimin e 4 ish-futbollistëve të Dinamos

Dinamo” është një nga skuadrat më të shquara të futbollit shqiptar, me një histori të jashtëzakonshme, rezultate spektakolare dhe shumë tituj kampionë, që për dekada ka dominuar jetën sportive në vend, duke u kthyer në burim krenarie dhe simbol të frymës së ekipit e vlerave më të mira sportive.

Një kontribut të madh për lartësimin e “Dinamo”-s në nivelet që e njohim të gjithë, kanë padyshim katër prej yjeve të saj më të shquar, legjendat Skënder Jareci, Vasillaq Zëri, Gani Xhafa dhe Andrea Marko, futbollistë e trajnerë të kalibrit ndërkombëtar, që falë talentit dhe aftësive të shkëlqyera u bënë pjesë edhe e historisë së Ekipit tonë Kombëtar.

Sot pata kënaqësinë ta vlerësoja këtë buqetë yjesh jo vetëm për punën, sakrificat dhe ndihmesën e shkëlqyer të dhënë për futbollin shqiptar, por njëkohësisht dhe për të nxitur më shumë të rinjtë e të rejat, që të ruajnë këtë traditë dhe të frymëzuar prej saj të kontribuojnë për zhvillimin cilësor të këtij sporti në vendin tonë.

Ngjarja paraprake

MONSTRA/ Ademi: nuk dua të përdori tragjedinë familjare për përfitime, qytetarët janë të interesuar për zgjidhje sistemore

Ngjarja e ardhëshme

Ancelotti zbulon ëndrrën

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian