Shkrijelj: OBRM-PDUKM do të paraqesë ligj të ngjashëm për mësimdhënësit të cilët po e bllokojnë që një vit

Nëse, për fat të keq, nuk do ta kishim bllokuar plotësisht punën e Komisionit për Arsim në Kuvend nga OBRM-PDUKM-ja, deri tani do të ishin rritur pagat e mësimdhënësve dhe bashkëpunëtorëve profesional, tha deputetja e LSDM-së Sanela Shkrijelj në emisionin “24 Analiza”.

Ajo theksoi se LSDM-ja gjatë viteve të fundit ka treguar se kujdeset për pagat e mësimdhënësve dhe bashkëpunëtorëve profesional.

“Është aktivitet jetik në shoqërinë tonë dhe nëse kujdesemi seriozisht për vendin tonë, duhet të investojmë atje dhe për këtë në fillim të vitit të kaluar u miratua propozimi për ndryshime në ligjin për mësuesit dhe bashkëpunëtorët profesional, i cili duhet të kishte zgjidhje sistematike disa gjëra, pra të sigurohet se do të ketë rritje të vazhdueshme të pagave të mësimdhënësve dhe bashkëpunëtorëve profesional, pa u varur nga vullneti i askujt në pushtet për momentin”, tha Shkrijelj, duke shtuar se ligji nuk pritej të përballen me një rezistencë të tillë.

Deputetja Sanela Shkrijelj theksoi se deputetët e opozitës as që kanë lejuar që të fillojë diskutimi dhe ka incizime për tentativë fizike për të penguar kryetaren e Komisionit të Arsimit për ta futur këtë ligj në rend dite.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Скопјанец фатен како краде во една од скопските клиники

Story i radhës

Në rrezik akordi mes Barcelonës dhe sponsorit të ardhshëm të stadiumit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish