Shkolla në Britani tenton fjalinë më të madhe të shisheve plastike për të hyrë në Rekordet Botërore Guinness

Nxënësit e një shkolle në Britani shpresojnë të hyjnë në librat e rekordeve botërore pasi kanë shkruar një fjali me 3350 shishe plastike. Fëmijëve në St Eduard’s Prep in Reading i’u deshën 45 minuta për t’i renditur në rreshtin “Ka vetëm një tokë”. Rekordet Botërore Guinness ende nuk e kanë verifikuar totalin, por thanë se rekordi aktual është 2,560 shishe, i arritur në Dubai në Emiratet e Bashkuara Arabe në gusht të vitit 2020.

Drejtori Jonathan Parsons tha se nxënësit ishin të prirur të bënin një “deklaratë” në lidhje me ndryshimin e klimës dhe mjedisin. Shkolla, e cila mëson fëmijët e moshës tre deri në 11 vjeç, kishte mbledhur 4000 shishe nga fqinjët, hotelet, dyqanet dhe restorantet raporton “BBC”. Vetëm 3350 prej tyre kërkoheshin për frazën.

Të gjitha shishet u dërguan për riciklim më pas. Slogani u sugjerua nga një nxënës pesëvjeçar dhe më pas u votua nga e gjithë shkolla. “Kjo përcaktoi se sa shishe do të përdornim në mënyrë që të mund ta shpjegonim në një mënyrë vërtet të mirë dhe të qartë,” tha zoti Parsons.

“Një pjesë e asaj që ne bëjmë me edukimin tonë është gjithmonë të përpiqemi dhe t’i inkurajojmë fëmijët që të përdorin atë që mësojnë për të bërë diçka të mirë dhe kjo është një përpjekje e madhe, e gjithë shkollës”. Shkolla tha se numri i shisheve ishte “kontrolluar dhe numëruar me kujdes nga zyrtarë të pavarur vullnetarë” për t’u dorëzuar më vonë në Guinness.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ronela Hajati do të rrëfejë një tjetër “sekret”, çfarë po paralajmëron këngëtarja

Story i radhës

Flet deputeti i Listës Guxo, tregon nëse kanë vija të kuqe me partitë politike – zbulon nëse do të ndahen me LVV-në?!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish