Shkoi me dhimbje koke në spital, tronditet kur kupton çka kishte brenda

Një 25-vjeçare australiane shkoi në një spital pasi përjetoi dhimbje koke për javë të tëra dhe u trondit kur zbuloi se kishte larva të shiritave që fshiheshin në trurin e saj.

Sipas një raporti, bëhet fjalë për një rast shumë të pazakontë, pasi gruaja nuk ka faktorë rreziku për gjendjen dhe rastin e parë të “fituar lokalisht” të sëmundjes.

Gruaja kishte migrenë me “aura” vizuale që nga mosha 18-vjeç rregullisht. Por kësaj here përvoja ishte ndryshe, pasi vazhdoi të kishte të njëjtën dhimbje dhe së shpejti filloi të kishte vizione të paqarta.

Sipas raportit, botuar së fundmi në Revistën Amerikane të Mjekësisë Tropikale dhe Higjienës, pasi ajo bëri një skanim MRI, mjekët gjetën një dëmtim të trurit dhe ata dyshuan se ishte një tumor. Më vonë, kur gruaja iu nënshtrua një operacioni, mjekët gjetën një cist, i cili nuk ishte bërë nga indet njerëzore, pasi përmbante larva të krimbave.

Më pas ajo u diagnostikua me neurocisterikozë – e cila është sëmundja më e zakonshme parazitare e sistemit nervor në vendet në zhvillim dhe është shkaku kryesor i epilepsisë. Kjo gjendje ndodh pas gëlltitjes aksidentale të vezëve të Taenia solium, e cila është një shirit mishi i derrit, për shkak të kontaminimit të ushqimit.

Raste të tilla janë shumë të zakonshme në Amerikën Latine, Afrikë dhe Azi, por çështja e gruas 25-vjeçare është e para në Australi. Rastet e ngjashme më parë të gjetura në vendin e Oqeanisë kanë qenë në mesin e njerëzve që ose kanë emigruar ose kanë udhëtuar në zonat ku sëmundja është endemike para se të kthehen në Australi.

Sidoqoftë, është ende e panjohur se si gruaja australiane ishte prekur nga sëmundja ndërsa u lind në shtetin e Oqeanisë dhe nuk udhëtoi kurrë përtej detit. Ekspertët thanë se njerëzit mund ta marrin sëmundjen nga kontakti i ngushtë me një person të infektuar me shirita derri. 

Ngjarja paraprake

​PDK: Qeverisjet e LDK dhe VV pa vizion për Prishtinën, çdo vit i tepron buxheti

Ngjarja e ardhëshme

Marotta zbulon emrit e yllit që do të largohet nga Interi

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian