Shkencëtarët të habitur, çfarë janë këta shirita në Siberi?

Studiuesit e NASA-s po kërkojnë shpjegime për shiritat e pazakontë në rajonin malor të Siberisë Qendrore që janë regjistruar nga satelitët.

Një satelit i NASA-s mori linja të çuditshme që ngatërrojnë shkencëtarët, raporton 9news.

Fotot tregojnë rajonin në të dy anët e lumit Markha në malet qendrore siberiane dhe u kapën nga Operacional Land Imager (OLI) në satelitin Landsat 8. Megjithëse efekti i pazakontë i vijave është i pranishëm gjatë gjithë vitit, ai është më i dukshëm në dimër sepse bora e bardhë nxjerr në pah modelin.

Një arsye tjetër, sipas gjeomorfologëve, mund të jetë natyra e tokës. Në rajonet me ngrirje të përhershme shpesh ka të ashtuquajturat gelisole – toka që janë të ngrira në një thellësi prej 2 metrash edhe në verë. Kur ngrin dhe shkrin, shtresat e tokës përzihen dhe formojnë modele vertikale.

Image
Image

 

Ngjarja paraprake

Ademi në Click Plus: Opozia propagandoi se nuk kemi shumicë, sot ua dëshmuam dhe ikën nga Kuvendi

Ngjarja e ardhëshme

Prostitucioni në qendrat e masazhit, rrëfimi i 28-vjeçares: Hyra dhe mezi dola

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian