Shkenca zbulon se pse disa njerëz dehen më shpejt

Alkooli ndikon tek të gjithë ndryshe.

Disa janë në gjendje të zbrasin shishet dhe të bëjnë bisedë të mprehtë, ndërsa disa të tjerë dehen vetëm më një ose dy gota.

Një ekspert nga Anglia zbulon se çfarë përcakton nëse do të dehemi dhe do të ndihemi keq nga alkooli

Dr. Rubaijat Hack nga spitali  St. Thomas në Londër i tha Daily Mail se ‘askush nuk ka alergji ndaj alkoolit’ dhe se molekulat e tij janë shumë të vogla për sistemin tonë imunitar. Nga ana tjetër, intolerancat mund të rrezikohen. Ato nuk nxiten nga një përgjigje imune, por zakonisht kanë të bëjnë me probleme me sistemin e tretjes ose mëlçinë.

Ai sqaroi se disa njerëzve u mungon një enzimë në mëlçi e quajtur aldehid dehidrogjenaza, e cila përfshihet në metabolizmin e alkoolit. Sidoqoftë, nëse mëlçia nuk e prodhon atë, etanoli shndërrohet në acetaldehid toksik, i cili nga ana e tij çon në simptoma të tilla si skuqje të lëkurës, të përziera ose dhimbje koke, dhe madje edhe një rrahje të shpejtë të zemrës.

Kjo ndodh më shumë te njerëzit e Azisë Juglindore. Përafërsisht një në tre kinezë, japonezë dhe koreanë do të vuajnë nga dehja e dhunshme.

Një arsye tjetër janë konservantët që normalisht janë të pranishëm në verërat dhe quhen sulfite. Eksperti shtoi se verërat e bardha përmbajnë dy herë më shumë sulfat, rreth 100 miligramë për litër , sesa ato të kuqe. Sa për verërat e ëmbëlsirave, ato zakonisht përmbajnë edhe më shumë sulfate, transmeton portali arbresh.info

Të ashtuquajturat taninet janë gjithashtu ndër arsyet e dehjes shumë të shpejtë. Këto enzima janë të pranishme në rrush dhe në lëkurën e bimëve. Disa njerëz gjithashtu kanë një intolerancë ndaj substancave të përdorura për të rritur shkallën e fermentimit, siç është maja.

Studimet kanë treguar se ata me nivele të larta të kësaj protein, të quajtur FGF21,  kanë një oreks të shtuar për alkool. Kërkimet tregojnë gjithashtu se duke zvogëluar sasinë e kësaj proteine në trup, individët kanë më pak të ngjarë të dëshirojnë të pinë.

Shkencëtarët nuk janë të sigurt pse ekzistojnë ndryshime në proteina, por mendohet se ato lidhen me ndryshimet në rrugët e shpërblimeve në tru.

Ngjarja paraprake

Të gjitha gjykatat duhet ta ndjekin shembullin e Gjykatës së Pejës

Ngjarja e ardhëshme

Real Madridi fiton vetëm një pikë në Elche

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian