Shkelet armëpushimi në Karabak, Azerbajxhani rrënon automjetet ushtarake armene

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit deklaroi se ushtria armene është duke shkelur ashpër armëpushimin e vendosur sot në Malësinë e Karabakut, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit në një deklaratë thekson se përkundër marrëveshjes për shpalljen e armëpushimit sot nga ora 12:00 sipas kohës lokale, ushtria armene tentoi të sulmojë frontin në zonën Agdere-Terter dhe Fuzuli-Jabrayil.

Më tej theksohet se ushtria armene gjithashtu kreu sulme me topa në disa vendbanime civile. Ushtria azerbajxhanase bllokoi me sukses përpjekjen e sulmit dhe iu përgjigj ushtrisë armene.

Në takimin e ministrit të Jashtëm të Azerbajxhanit Ceyhun Bayramov dhe ministrit të Jashtëm Armen Zohrab Mnatsakanyan në Moskë, me ndërmjetësimin e ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov, u ra dakord që nga sot, 10 tetor 2020 në orën 12:00 të shpallet armëpushim për qëllime humanitare për shkëmbimin e të burgosurve dhe trupave të të vrarëve në përputhje me ndërmjetësimin dhe kriteret e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq.

Ushtria Azerbajxhanase ka shkatërruar më shumë se 280 tanke dhe mjete të blinduara armene, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Azerbajxhanit.

Nga 27 shtator deri më 10 tetor, Azerbajxhani shkatërroi mbi 280 tanke dhe automjete të blinduara, së bashku me më shumë se 150 kamionë dhe automjete ushtarake, sipas informacionit të përpiluar nga ministria.

Përafërsisht 300 sisteme artilerie dhe raketash, më shumë se 60 sisteme të mbrojtjes ajrore, 16 zona të menaxhimit dhe vëzhgimit të komandës, tetë depo municioni dhe një sistem raketash S-300 janë shkatërruar gjithashtu, tha ajo.

Të paktën 18 tanke armene që ishin në gjendje të mirë u kapën nga ushtria Azerbajxhanase.

31 civilë të vrarë, 171 të plagosur nga Armenia

Sulmet armene kanë vrarë të paktën 31 civilë azerbajxhanas dhe kanë plagosur 171 të tjerë që nga 27 shtatori, tha të shtunën zyra e kryeprokurorit të Azerbajxhanit.

Rreth 1,137 shtëpi, 45 apartamente dhe 146 ndërtesa publike janë dëmtuar gjithashtu përtej përdorimit në sulmet armene, shtoi ai.

Armenia përdor raketa fosfori

Ushtria armene lëshoi ​​raketa që përmbajnë fosfor të bardhë në vendbanimet civile, tha Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit në një raport.

Armenia ka qenë vazhdimisht në shënjestër të qyteteve të Aghdam, Aghdash, Aghjabadi, Barda, Beylagan, Jabrayil, Goranboy, Naftalan, Fizuli, Terter, Shamkir, Zardab, Yevlah, Genje dhe Mingechevir, tha Ilnur Kassanov, një zyrtar i Qendrës së Informacionit Ushtarak. në Barda.

Kassanov tha se dy raketa 122 milimetra D-4 që përmbajnë fosfor të bardhë ranë në Eskipara në qytetin Terter dhe Arayatli në qytetin Fizuli.

Ai shtoi se një bombë, 23 raketa Smerch të kalibrit 300 milimetra dhe 12 raketa anti-tank gjithashtu ranë në zonat civile midis 27 shtatorit dhe 8 tetorit.

Image
Image
Ngjarja paraprake

10 fakte jo shumë të njohura për njerëzit me sy të gjelbërt

Ngjarja e ardhëshme

RMV,Inspektorati kryen 524 kontrolle dhe 26 mbikëqyrje në objektet hotelierike

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian