Shkarkohet shefi i sigurisë kibernetike të Gjermanisë, dyshohet se ka lidhje me Rusinë

Shefi i sigurisë kibernetike i Gjermanisë është shkarkuar pas akuzave se ka qenë i afërt me Rusinë përmes një shoqate që ai e ndihmoi në themelimin e saj.

Arne Schonbohm kishte udhëhequr Autoritetin Federal të Sigurisë Kibernetike (BSI) – i ngarkuar me mbrojtjen e komunikimeve qeveritare – që nga viti 2016.

Mediat gjermane e kanë akuzuar atë se ka pasur lidhje me persona të përfshirë me shërbimet e inteligjencës ruse, shkruan BBC-ja të martën.

Ministria e Brendshme po heton akuzat e bëra kundër tij.

Por konfirmoi se ai ishte shkarkuar me efekt të menjëhershëm.

Schonbohm ishte vënë nën vëzhgim pasi lidhjet e tij të mundshme me një kompani ruse përmes një roli të mëparshëm u theksuan nga Jan Bohmermann, drejtuesi i një prej shfaqjeve televizive më të njohura në Gjermani gjatë natës vonë.

Përpara se të drejtonte BSI-në, Schonbohm kishte ndihmuar në krijimin dhe drejtimin e Këshillit të Sigurisë Kibernetike në Gjermani, një shoqatë private që këshillon bizneset dhe politikëbërësit për çështjet e sigurisë kibernetike.

Ai thuhet se ka mbajtur lidhje të ngushta me shoqatën dhe ka marrë pjesë në festimet e 10-vjetorit të tyre në shtator.

Një nga anëtarët e shoqatës ishte një kompani e sigurisë kibernetike e quajtur Protelion, e cila ishte një degë e një firme ruse që thuhet se ishte krijuar nga një ish-anëtar i KGB-së i nderuar nga presidenti Vladimir Putin.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Schalke pëson debakël, Hoffenheim kualifikohet

Story i radhës

RMV, pas diskutimit dyditor, Kuvendi votoi rendin e ditës dhe filloi debatin për zgjedhje të dy gjykatësve kushtetues

Të fundit nga