Shkaqet e vdekshmërisë së lartë nga Covid-19 në Maqedoni

Sipas epidemiologëve, 23 për qind e pacientëve të shtruar në spital vdiqën nga covid-19. Klinika e Sëmundjeve Infektive thotë se një përqindje e lartë e vdekjeve në atë institucion kishin të paktën dy sëmundje bashkëlidhëse dhe erdhën më shumë se 10 ditë pas shfaqjes së simptomave.

Në javën e kaluar në vend 40 persona në spital humbën betejën me koronavirusin. Ata janë pjesë e gjithsej 815 pacientëve Covid-19 që kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë. Nga vendet në rajon, vetëm Bullgaria ka më shumë vdekje, ku pothuajse 4 mijë të tjerë janë regjistruar dhe gati 100 më shumë të vdekur, dhe vendi është të paktën tre herë më i madh se popullsia e Maqedonisë. Situata është e ngjashme me Bosnjë dhe Hercegovinën ku regjistrohen 955 vdekje, një vend që ka gati 10 mijë më shumë të infektuar me Covid-19 nga Maqedonia.

Drejtoresha e Klinikës së Sëmundjeve Infektive, Milena Stevanoviç, tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, se shumë parametra duhet të merren parasysh në shkallën e vdekshmërisë. “Higjena jonë, kultura e jetesës shëndetësore, kontrollet e rregullta, diagnostikimi i sëmundjeve kronike, si dhe trajtimi serioz i këtyre sëmundjeve, për të cilat mjekët që i trajtojnë ato nga kovid-19 jo gjithmonë marrin informacionin e saktë në kohë,” tha ajo.

Ngjarja paraprake

​Nuk respektojnë masat anti-Covid, 943 tiketa të shqiptuara

Ngjarja e ardhëshme

Ibrahimovic: Askush nuk mund të më ndalojë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian