Shitja e Chelseat, në garë futet edhe një blerës nga Arabia Saudite, Abramovich vendos dy kushte

Një konsorcium i Arabisë Saudite thuhet se është futur në garën për të marrë pronësinë e Chelseat pasi klubi anglez është edhe zyrtarisht në shitje.

Deri më tani, sipas mediave angleze janë paraqitur 10 oferta nga vende të ndryshme të botës.

Sipas “Goal”, një konsorcium privat i Arabisë Saudite bëri të ditur gjatë fundjavës se ata ishin duke menduar dhe hartuar për ofertën e tyre.

Raporti pretendon se mediat saudite, drejtuesit e kompanisë në fjalë janë të përfshirë në financimin e mediave dhe markave sportive në shkallë globale.

Në atë që duket të jetë një operacion që duhet të mbyllet shpejtë për shkak të kërcënimit të vazhdueshëm të sanksioneve që mund të përfshijnë edhe Abramovichin, miliarderi rus thuhet se ka vendosur dy kushte që duhet të plotësohen në mënyrë që shitja të finalizohet.

Kushti i parë është që blerësi i ri të garantojë për investim të vazhdueshëm në përforcimin e skuadrës si dhe i dyti që ka të bëjë me ndërtimin dhe zhvillimin e më tutjeshëm të stadiumit “Stamford Bridge”.

Sipas informacioneve të deritanishme, Abramovich po kërkon rreth 3 miliarde euro për shitjen e Chelseat.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pamje dramatike: Babai ia hedh fëmijën shpëtimtarëve pasi i digjet banesa

Story i radhës

10 shenja që partneri është shumë më kontrollues seç duhet!

Të fundit nga