Shikojeni nisjen e raketës së SpaceX-it: Katër astronautë dërgohen në hapësirë, drejt ISS-së

SpaceX, kompania e miliarderit Elon Musk, nisi të dielën katër astronautë në një fluturim drejt Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar (ISS).

Kapsula SpaceX Crew Dragon, e sapo projektuar, e quajtur Rezistencë nga ekuipazhi, u ngrit nga raketa SpaceX Falcon 9 nga Qendra Hapësinore e NASA-s Kennedy në Kepin Canaveral, në Floridë.

Fluturimi për në ISS do të zgjasë 27 orë. Ekipi i katër anëtarëve përbëhet nga amerikanët Michael Hopkins, Victor Glover dhe Shannon Walker dhe japonezi Soichi Noguchi.

Ulja në ISS është planifikuar për të martën në agimin e GMT.

Ky është misioni i parë gjashtë-mujor “operativ” për të konfirmuar rifillimin e fluturimeve me njerëz nga Shtetet e Bashkuara në maj, pas një ndërprerje nëntë-vjeçare dhe varësisë nga Rusia.

SpaceX, një kompani e themeluar nga sipërmarrësi Elon Musk, kishte përfunduar më parë me sukses një mision demonstrues që zgjati nga maji deri në gusht, gjatë të cilit dërgoi dy astronautë në ISS dhe i ktheu në tokë pa vështirësi.

Anëtarët e misionit të ardhshëm me njerëz të planifikuar për në fund të marsit 2021 do të jenë evropiani Thomas Pesquet, dy amerikanë dhe një japonez.

Image
Image
Image

 

Ngjarja paraprake

10 gjëra që nuk duhet t’i përfshini në një letër motivimi

Ngjarja e ardhëshme

Nga Komuna e Prishtinës thonë se pritet rritje e numrit të rasteve me COVID 19, propozohet që hotelet të shfrytëzohen si spitale

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian