Shembull i paparë i televizionit të preferuar të Trumpit: Nëse ofron dëshmi, do ta vazhdojmë transmetimin!

Fox News ka ndërprerë transmetimin e zëdhënëse së Shtëpisë së Bardhë ndërsa flet për mashtrime zgjedhore

Prezantuesja e Fox News-it ka ndërprerë zëdhënësen e Shtëpisë së Bardhë Kayleigh McEnany mes një transmetimi të fjalimit të saj në Shtëpinë e Bardhë, në të cilin ajo tha se Donald Trumpi nuk e pranon humbjen në zgjedhjet presidenciale dhe përsëriti tezat rreth mashtrimit të votuesve, për të cilat nuk ofroi prova të mjaftueshme.

Duke iu drejtuar mediave të hënën në mbrëmje, McEnany tha se republikanët duan që “çdo votim ligjor të numërohet dhe çdo i paligjshëm të refuzohet”. Në atë moment, rrjeti konservator Fox News ndaloi transmetimin e informimit të saj, shkruan The Guardian.

Udhëheqësi Neil Cavuto atëherë komentoi nga studioja: ‘Prit, prit një minutë, mendoj se duhet të jemi shumë të qartë këtu. Ajo akuzon palën tjetër për mashtrim dhe votim të paligjshëm. Nëse nuk ka më shumë detaje për ta mbështetur këtë, ne nuk mund të vazhdojmë të transmetojmë adresimin e saj. Dua të sigurohem që ata kanë diçka për të mbështetur këto pretendime, por këto janë akuza shpërthyese se pala tjetër padyshim po trillon dhe mashtron. Nëse sjell prova për këtë, natyrisht, ne do ta kthejmë transmetimin. Deri më tani ajo tha se pala tjetër ‘mirëpret mashtrimet dhe votimet e paligjshme’. Jo aq shpejt ’, komentoi nikoqiri Cavuto.

Washington Post shkruan se vendimi për të ndaluar adresimin e saj ishte i Cavut.

Fox News, rrjet në pronësi të Rupert Murdochut, është larguar nga besnikëria ndaj Donald Trumpit gjatë javës së kaluar dhe duket se po përpiqet të paralajmërojë shikuesit e tij se Trump ka humbur zgjedhjet pavarësisht se ai pretendonte të kundërtën.

Përndryshe, Fox News është një nga mediat e para që deklaroi fitoren e Joe Bidenit në Arizona.

Disa politikanë republikanë vazhdojnë të refuzojnë të pranojnë fitoren e Bidenit në zgjedhje. Udhëheqësi i shumicës së senatit Mitch McConnell tha dje se Trumpi ka të gjithë të drejtë të hetojë parregullsitë e pretenduara të votimit dhe në fjalimin e tij në Senat ai nuk e njohu Biden si president të zgjedhur.

Ekipi i Trumpit ka ngritur proces gjyqësor në gjykatën federale, duke pretenduar se sistemi i votimit postar të Pensilvanisë shkoi i pambikëqyrur dhe i pakontrolluar. Ata po bëjnë thirrje për një ndalim të menjëhershëm të konfirmimit të fitores së Biden në atë shtet.

Ngjarja paraprake

Ka ndryshime në listën e Kombëtares

Ngjarja e ardhëshme

Basha: Ja vendimi i parë që do të marrim sapo të vijmë në qeveri

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian