Shembja e oxhakut dhe dera që ‘nuk ishte hapur kurrë’: Rrëfimi i britanikut që bleu një shtëpi të lirë në Itali

Bonanza e shtëpive të lira në Itali vazhdon të joshë qindra blerës të interesuar, pavarësisht nga pandemia.

Por çfarë ndodh pasi dikush të “zhytet” dhe vendos të investojë në një cep të shkatërruar të një qyteti të largët?

Për Roy Patrick, një fanatik i makinave dhe motoçikletave – 67-vjeçar britanik – që bleu një shtëpi të vjetër në fshatin malor verior të Carrega Ligure për rreth 16,500 dollarë, ka qenë një aventurë – jo pa fatkeqësi të tilla si shembja e një oxhaku dhe një bllokim dere – por gjithashtu edhe ndonjë gëzim.

Image

Patrick, nga Oksfordi, e bleu pronën pasi u gjend në fshat, në malet në kufirin e rajoneve të Piemonte dhe Ligure të Italisë, pothuajse rastësisht.

Ai arriti pasi zbriti nga një lundrim mesdhetar në portin e Genova, ku takoi njerëzit që i treguan për mrekullitë e fshatit.

Kështu, ai vendosi të vizitojë dhe të hedhë një vështrim dhe u magjeps nga vendi.

Pasi bëri një turne në disa prona të vjetra, ai ra në dashuri me ndërtesën e shkollës së viteve 1930 dhe e bleu atë në vitin 2017.

“Shtëpitë e tjera ishin të këndshme, por nuk kishin asgjë të veçantë, ato mund të kishin qenë në ndonjë fshat të vogël italian të zhytur nëpër rrugica”, thotë Patrick. “Por kjo ishte e veçantë, pamja është unike: mënyra se si dielli perëndon mbi male kur perëndon, ju do të thoni ‘wow’”. Është vendi terapeutik”.

Dhe prona është e vendosur në lagjen e qetë të Connio, ku jetojnë vetëm 12 njerëz.

Image

Që nga blerja, ai ka qenë duke e vizituar atë çdo dy javë – madje edhe gjatë pandemisë.

Britaniku bën biznes në Itali duke blerë dhe shitur automjete të vjetra me tre rrota.

Ai thotë se ka gjetur një familje të re në qytet dhe një “parajsë mes ajrit të pastër”.

Carrega, shton ai, ka shumë sharm.

“Kryesorja e listës është mirëdashja e njerëzve vendas, e ndjekur nga pamjet mahnitëse që marr ndërsa vështroj nga dritaret duke parë përtej luginës. E imja është panorama më e mirë në fshat”.

“Gjithashtu, unë jam jashtëzakonisht me fat që kam, disa metra larg, një burim i cili ushqehet nga uji gjallërues i ftohtë që zbret nga majat e maleve”.

Shembja e oxhakut

Patrick thotë se takimi i tij fillestar me shtëpinë e tij të re ishte më pak se premtues.

Ai kujton që kryetari i bashkisë iu desh të ngjitej në shkallë për të hyrë në një dritare në mënyrë që të hapte ndërtesën. Ishte mbyllur për dekada dhe dera ishte bllokuar, me çelësat që nuk gjendeshin askund.

Por një “katastrofë strukturore” e mëvonshme u kthye në një histori pozitive.

Kur një prag të Krishtlindjes një oxhak i paqëndrueshëm u shemb për shkak të borës së madhe, një nga fqinjët e Patrikut doli vullnetarisht të ngjitej në çatinë e tij për ta bërë atë të sigurt.

Patrick thotë se ishte habitur kur burri nuk pranoi të paguhej.

“Njerëzit po më mirëpresin”, thotë ai, “ata duan të ndihmojnë të sapoardhurit dhe nuk duan asgjë në këmbim. Më së shumti, një gotë verë të kuqe për një gllënjkë së bashku”.

Patrick thotë se ai ka bërë shumë miq në fshat dhe gëzon darkat e tij italiane me ta.

Gjatë rinovimeve minimale të nevojshme për ta bërë shkollën e vjetër të banueshme, Patrick thotë se ai ka zbuluar një thesar zbulimesh historike.

Në papafingo, ai zbuloi relike nga jeta e dikurshme e ndërtesës: grumbuj me pluhur të librave të vjetër, bojëra, shishe qelqi, regjistra nxënësish dhe sende të tjera të çuditshme që kalonin ditët e kaluara kur 20 nxënës mësonin në atë që tani është dhoma e jetesës së Patrick.

Në pragun e derës ka një mozaik me numra romakë që tregojnë vitin e shkollës. Patrick ka vendosur të mbajë dyshemetë origjinale të pllakave dhe muret e mbuluara me dru.

Carrega, ku shumë njerëz po shesin shtëpitë e tyre familjare bosh për më pak se 12,000 dollarë, gjithashtu ndihet “i ngrirë në kohë” në shumë mënyra.

E vendosur në malet Apenine, është e shpërndarë në 15 rrethe të banuara dhe dy fshatra fantazmë.

Në një lagje ka vetëm dy banorë. Njerëzit përshëndetin njëri-tjetrin dhe bisedojnë nga ballkonet e tyre të dritares.

Ndërsa Carrega ka prona të lira për disa vjet, zyrtarët ende herë pas here po vendosin ndërtesa të braktisura në ankand.

Disa shtëpi të shkatërruara u shitën kohët e fundit për midis 6,000 dhe 7,000 dollarë. Një tjetër shumë e dy pronave sapo janë hedhur në treg.

Sidoqoftë, Patrick ka disa këshilla për ata që tundohen nga mendimi për të blerë një shtëpi këtu: mos prisni ndonjë lëvizje shoqërore dhe jini të përgatitur për rrugë me gunga dhe të ndërlikuara.

Nuk ka absolutisht asgjë, thotë ai, vetëm pamje të shkëlqyera, heshtje, ajër të pastër dhe një mjedis të pacenuar. Pa bare, supermarkete, dyqane apo restorante. Një automjet është thelbësor për të lëvizur.

Megjithatë, Carrega i jep jetë pranvere, verës – kur mbërrijnë ditën dhe pushuesit vijnë për t’u çlodhur.

“Është kjo një natë kur të gjithë të rinjtë mblidhen së bashku dhe bëjnë një aheng të madh me muzikë me zë të lartë deri në mëngjesin tjetër”, thotë Patrick. “Përndryshe thjesht janë cicërima zogjsh dhe heshtje e plotë. Ndihem ‘në faj’ nëse përdori një sharrë elektrike me zinxhir”.

Shkolla dy katëshe ka mure të trasha guri dhe tavane të larta.

Ajo bën, thotë Patrick, të ftohet shumë gjatë dimrit kur është e pabanuar për disa javë dhe kërkon pak kohë për t’u ngrohur.

Kur bora grumbullohet, është një punë e vështirë për ta pastruar, çoftë edhe një shteg për në derë.

Patrick trajtoi vetë të gjithë rinovimin e shkollës – përfshirë azhurnimet e hidraulikës dhe ngrohjes.

Ai ngjyrosi muret e jashtme me të bardhë dhe ngjyrosi grilat e vjetra të verdha me një shtresë bojë jeshile.

Rivendosja ishte e ndërlikuar, thotë ai.

“Instalimet elektrike ishin tipike për një fshat të vogël të vjetër Italian – të holla dhe të frikshme dhe jo të përshtatshme për pajisje moderne të teknologjisë. Mund të ndizja vetëm dritat, asgjë tjetër, madje as mikrovalën. Kishte pak kilovat energji dhe vazhdonte të binte”.

Shtëpia kishte disa pajisje kur Patrick e bleu atë, por ai disponoi me aneks kuzhine “të tmerrshme” që ishte përdorur nga familja që jetonte atje pasi u mbyll shkolla.

Për mobilje, ai vizitoi tregjet lokale, duke mbajtur kujdes për sendet e pazakonta.

“Shkolla ishte në formë të shkëlqyeshme, tavanet ishin të bukura. Rivendosja e madhe është bërë, por akoma ka punë, sa herë që vizitoj ka diçka për të bërë. Unë kurrë nuk pushoj, gjithmonë duke punuar në rregullime të vogla. Më pëlqen të shpenzoj kohën duke menduar se si t’i përmirësojmë gjërat”.

Kur nuk rregullon gjëra, Patrick kalon kohën duke gatuar dhe duke dëgjuar muzikë – kur vendasit dëgjojnë meloditë që vijnë nga dritarja e tij ata e dinë që ai është kthyer në qytet dhe është koha e festës.

Edhe pse rinovimi nuk i ka kushtuar atij shumë para, nuk ka qenë e gjitha një rrugëtim i thjeshtë.

Patrick thotë se i duhej të sillte skela për të rregulluar dhe pikturuar pjesën e jashtme – të cilën ai e kujton si “një detyrë të rrezikshme” – dhe duhej të vendoste një dush të ri në banjë pasi kishte vetëm një tualet.

“Unë kisha për të kaluar përmes një sërë problemesh”, thotë ai. “Në Mbretërinë e Bashkuar unë e di saktësisht se ku të shkoj për të blerë mjetet dhe materialet që më duhen. Por në Carrega nuk kisha ide. Pra, së pari, duhet të zbuloni se ku të shkoni me makinë dhe cilin dyqan apo person të kërkoni para se të filloni punën, ju duhet ta planifikoni atë”.

Një tjetër gjë ishte se ai luftoi për të siguruar shtëpinë duke qenë se ajo ndodhet, si shumë pjesë të bukura të Italisë, në një zonë të prirur për tërmete.

Kështu që, këshilla më e mirë që Patrick dëshiron të ndajë me njerëzit që mendojnë të blejnë një shtëpi në Carrega është të mendojnë me kujdes paraprakisht.

“Përveç një shpërndarje javore të djathit me njerëz që trokasin në dyer, nuk ka absolutisht asgjë në fshat”.

Gjërat e përditshme duhet të blihen nga fshati aty pranë Cabella, i cili megjithëse më pak se 10 milje larg, kërkon më shumë se 30 minuta për të arritur përgjatë një rruge të mbushur me kthesa.

“Më besoni, nuk është një udhëtim i mirë përgjatë atyre rrugëve të ngushta malore, veçanërisht kur ato janë të mbuluara me borë. Mund të jetë e frikshme”.

Ngjarja paraprake

Ish-ministri tregon se çfarë do të ndodhë nëse Sali Berisha merr drejtimin e partisë

Ngjarja e ardhëshme

Historia dhe e vërteta: Duhet të marrim guximin dhe ta themi të vërtetën

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian