Shefi i ushtrisë amerikane paralajmëron për “rritje” të rrezikut të luftës globale

Gjenerali Mark Milley u tha kadetëve që diplomoheshin nga U.S. Akademia Ushtarake West Point të shtunën do të përgatitet për rrezikun në rritje të konfliktit global dhe një mori teknologjish të reja të armëve në karrierën e tyre.

“Bota në të cilën po ngarkoheni ka potencialin për një konflikt të rëndësishëm ndërkombëtar midis fuqive të mëdha. Dhe ky potencial po rritet, jo po zvogëlohet,” u tha Milley, kryetar i Shefave të Përbashkët të Shtabit, para kadetëve në ceremoninë e fillimit të vitit 2022. West Point, Nju Jork.

“Dhe pikërisht tani, pikërisht në këtë moment, një ndryshim thelbësor po ndodh në vetë karakterin e luftës. Ne po përballemi tani me dy fuqi globale, Kina dhe Rusia, secila me aftësi të konsiderueshme ushtarake, dhe të dyja që synojnë të ndryshojnë plotësisht gjendjen aktuale. Rendi i bazuar në rregulla”, tha Milley.

Pushtimi rus i Ukrainës po i mëson botës se “agresioni i lënë pa përgjigje vetëm e trimëron agresorin,” tha Milley.

“Të mos harrojmë kurrë masakrën që sapo kemi parë në Bucha dhe as masakrën që ndodhi në Mariupol. Dhe mënyra më e mirë për të nderuar sakrificën e tyre është të mbështesim luftën e tyre për liri dhe të qëndrojmë kundër tiranisë,” tha Milley.

Karakteri urban i luftës në Ukrainë është diçka që Milley e sheh si një karakteristikë të fushave të betejës së ardhshme, të cilat do të jenë “shumë komplekse dhe pothuajse me siguri vendimtare në zonat urbane kundër armiqve të pakapshëm, të paqartë që kombinojnë terrorizmin dhe luftën së bashku me aftësitë konvencionale – të gjitha të ngulitura brenda popullata civile”.

Teknologjia e armëve do të ndryshojë gjithashtu në mënyrë dramatike në dekadat e ardhshme, tha Milley, dhe ndryshimi do të jetë po aq radikal sa ndryshimi nga musket në pushkë, pushkë në mitraloz ose nga lundrimi në anije me avull. Dhe avantazhi teknologjik nuk është më automatikisht në favor të Amerikës.

“Ju do të luftoni me tanke robotike, anije dhe aeroplanë,” tha Milley. “Ne kemi qenë dëshmitarë të një revolucioni në municionet vdekjeprurëse dhe precize. Ajo që dikur ishte provinca ekskluzive e ushtrisë së Shteteve të Bashkuara tani është në dispozicion për shumicën e shteteve kombe me vullnetin e parave për t’i blerë ato.”

Inteligjenca artificiale “po rezulton në atë ndryshim të thellë, ndryshimi më i thellë ndonjëherë në historinë njerëzore,” tha Milley. “Çfarëdo që Shtetet e Bashkuara gëzonin ushtarakisht gjatë 70 viteve të fundit, po mbyllet shpejt. Dhe Shtetet e Bashkuara do të jenë, në fakt, ne tashmë jemi sfiduar në çdo fushë të luftës në hapësirë ​​dhe kibernetikë, ajror detar dhe, natyrisht, në tokë. .”

Në mes të të gjitha rreziqeve dhe ndryshimeve, inkurajimi i Milley për udhëheqësit e ardhshëm ushtarakë ishte që të qëndronin përshtatës, elastik dhe mbi të gjitha, të ishin me karakter moral të patëmetë.

“Ne duhet, ne duhet të zhvillojmë liderë që kanë karakter të jashtëzakonshëm nën presionin e fortë të luftimeve tokësore dhe nuk ka mjet më të madh se lufta tokësore. Udhëheqës që do të bëjnë zgjedhjen e duhur morale dhe etike, së bashku me zgjedhjen e duhur taktike në mjedisi më i ngarkuar emocionalisht me të cilin do të përballeni.”

Milley theksoi rëndësinë e Kushtetutës dhe betimin e kadetëve për ta mbrojtur atë. Mesazhi ishte aq i fuqishëm sa nazistët i trembeshin, Amerika mundi Japoninë për shkak të saj dhe terroristët në Al Kaeda dhe ISIS e urrejnë atë – “Ne betohemi për një ide, dhe ajo ide është Amerika,” tha Milley.

“Ideja është që secili prej jush, nuk ka rëndësi nëse je mashkull apo femër apo gay apo diçka në mes”, tha ai. Nuk ka rëndësi se çfarë race është një person, cilës fe apo familje i përket një person.

“Ideja që është në atë dokument, ideja për të cilën ju jeni gati të vdisni, ideja që në këtë kushtetutë që e shtyu kombin tonë nëpër disa nga ditët tona më të errëta, gjithçka që thotë është se në këtë vend, në këto Shtetet e Bashkuara, nën Këto ngjyra të kuqe, të bardhë dhe blu, pavarësisht se kush jeni, secili prej nesh, me hirin e Zotit të Plotfuqishëm në Qiell, është një amerikan, dhe secili prej nesh ka lindur i lirë dhe i barabartë në ngritje, ose ju do të bien bazuar në talentet tuaja, meritat tuaja, atributet tuaja, punën tuaj të palodhur, këmbënguljen tuaj”, tha Milley.

Në një moment, Milley tha se iu kujtua diplomimi i tij 43 vjet më parë dhe citoi një këngë të Bob Dylan. “Ne mund ta ndiejmë erën e lehtë në ajër. Dhe pikërisht tani, ndërsa jemi ulur këtu në aeroplan në West Point, mund të shohim flamujt e stuhisë që valëviten në erë dhe ne mund të dëgjojmë nga larg duartrokitjet e forta të bubullimës. Dhe do të bjerë shi i fortë.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Majk reagon për bashkëpunimin me Gjikon

Story i radhës

Kosova e penalizuar nga bashkësia ndërkombëtare!

Të fundit nga