Shefi i OKB-së mbështet masat ligjore kundër mohuesve të gjenocidit në Bosnje

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres kundërshton plotësisht mohimin e gjenocidit dhe krimeve të tjera të luftës në dhe përreth Bosnje-Hercegovinë, tha zëdhënësi i KB-së, Stephane Dujarric.

Ishte një përgjigje ndaj një pyetje nga korrespodenti i vjetër për media i Kombeve të Bashkuara, Erol Avdovic, e cila është arsyeja pse Guterres nuk u përfshi, të paktën me apelin e tij, në lidhje me korrektësinë e miratimit të ligjit për sanksionet ligjore për të gjithë ata që mohojnë gjenocidin dhe krimet e tjera të luftës në Bosnjë dhe Hercegovinë.

“Unë mund t’ju them se ne refuzojmë çdo formë të gjuhës së urrejtjes, mohimin e krimeve të luftës dhe gjenocidit, si dhe lavdërimin e kriminelëve të luftës të dënuar, në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe gjetkë”, shpjegoi një zëdhënës i KB-së në fillim të fjalimit të tij për gazetarët gjatë një konferencë virtuale për shtyp, raporton klix.ba.

Ai thotë se duhet të kujtohet ajo që Sekretari i Përgjithshëm i KB-së, Guterres, tha në mesazhin që dërgoi në 25 vjetorin e Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit në nëntor të vitit të kaluar.

Në një koment të botuar në portalin e politikës së jashtme WebPublicPress në formën e një thirrje publike, Avdovic i bëri thirrje Guterres të jetë më proaktiv si njeriu i parë i KB-së, fjalët e të cilit po dëgjohen, në lidhje me dënimin ligjor të mohuesve të gjenocidit në Bosnjë-Hercegovinë dhe Ballkanin Perëndimor.

Ngjarja paraprake

Liverpooli nuk lejohet të udhëtojë në Gjermani, ndeshja me Leipzig mund të zhvillohet në Angli

Ngjarja e ardhëshme

Vasili pyet Ramën: Çfarë halli të madh të ka zënë që gënjen kaq trashë për Ndraghetën

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian