Shefi i NATO-s thotë se beson se lufta do të “mbarojë në tryezën e negociatave”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha të enjten se ai pati një “takim të shkëlqyeshëm” me presidentin amerikan Joe Biden, zëvendëspresidenten Kamala Harris dhe këshilltarin e sigurisë kombëtare, Jake Sullivan.

Stoltenberg përgëzoi SHBA-në për udhëheqjen dhe mbështetjen e saj ndaj Ukrainës dhe udhëheqjen në mbështetje të aleancës transatlantike. Mbështetja e SHBA-së “po bën një ndryshim në fushën e betejës çdo ditë”, tha ai, raporton CNN, përcjell Bota sot.

“Presidenti Putin donte më pak NATO dhe për këtë arsye ai pushtoi Ukrainën, por ai po merr më shumë”, u tha Stoltenberg gazetarëve pas takimit.

Ata diskutuan gjithashtu përgatitjet për samitin e fundit të qershorit të NATO-s në Madrid, për të cilin ai tha se “bëhet në një kohë kyçe për sigurinë”. Ai tha se mezi priste të mirëpresë Biden në Spanjë.

I pyetur nga MJ Lee i CNN në lidhje me vlerësimin e tij për fundin e lojës së pushtimit rus në Ukrainë, ai tha, “luftërat janë, nga natyra, të paparashikueshme dhe për këtë arsye ne thjesht duhet të jemi të përgatitur për një kohë të gjatë”. Ai shtoi se ajo është kthyer në një “luftë rrënimi”, ku ukrainasit “po paguajnë një çmim të rëndë për mbrojtjen e vendit të tyre në fushën e betejës”, por gjithashtu “Rusia po merr shumë viktima”.

Ai tha se beson se lufta do të “mbarojë në tryezën e negociatave” dhe Ukraina vazhdon të ketë nevojë për mbështetjen e NATO-s.

Kur u pyet për bllokimin e Turqisë në aplikimet e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO, Stoltenberg shprehu besimin se do të zgjidhet.

“Kur një aleat, Turqia, ngre shqetësime, ne duhet të bëjmë atë që bëjmë gjithmonë dhe kjo është të ulemi, t’i adresojmë ato shqetësime, pastaj të gjejmë një rrugë të bashkuar përpara. Ne jemi në kontakt të ngushtë me Ankaranë, udhëheqjen atje”, tha ai, si dhe kontakte të ngushta me Suedinë dhe Finlandën.

Stoltenberg tha se do të thërriste një takim me zyrtarë të lartë nga Stokholmi, Helsinki dhe Ankaraja në ditët në vijim.

Turqia, vuri në dukje ai, është një “aleat i rëndësishëm”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Xhaka titullar, ky është vendimi për Xherdan Shaqirin

Story i radhës

Activision zbulon më 8 Qershor detajet e “Call of Duty: Modern Warfare II”

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish