ShBA-të të zhgënjyera që Maqedonia e Veriut nuk i filloi negociatat me BE-në

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të zhgënjyera që Maqedonia e Veriut nuk i filloi negociatat me Bashkimin Evropian në qershor.

Ambasadorja amerikane në vend, Kejt Meri Bërns premtoi se ShBA-të do të vazhdojnë angazhimin e tyre diplomatik që të dëshmojë se vendi ynë e ka vendin në BE.

“Ne, me të vërtetë jemi të zhgënjyer nga fakti që Maqedonia e Veriut nuk i filloi negociatat qasëse me Bashkimin Evropian dhe ne vazhdimisht dërgojnë porosinë se Maqedonia e Veriut është e përgatitur dhe i ka përmbushur kushtet që janë të nevojshme për anëtarësim në BE. Ne, periudhën që vijon do të vazhdojmë angazhimin tonë diplomatik”, tha Bërns.

Ngjarja paraprake

Roma mund ta humbas Spinazzolan

Ngjarja e ardhëshme

Çfarë parashikohet nga Policia për shoferët e makinave të shtrenjta?

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian