SHBA: Rusia afrohet më shumë në kufi të Ukrainës, po grumbullon furnizime gjaku

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin pretendon se Rusia po i afron trupat më pranë kufirit të Ukrainës dhe po grumbullon furnizime gjaku, shkruan BBC, përcjell Bota sot.

Duke folur në Bruksel, Austin thotë se SHBA po e sheh gjithashtu Rusinë “të fluturojë në më shumë avionë luftarakë dhe mbështetës” dhe po mpreh “gatishmërinë e tyre në Detin e Zi”.

“Unë kam qenë vetë një ushtar jo shumë kohë më parë. E di nga dora e parë që nuk i bën këto lloj gjërash pa arsye,” thotë Austin, një gjeneral i ushtrisë në pension.

“Dhe sigurisht që nuk i bëni ato nëse jeni duke u përgatitur për të bërë paketimin dhe për të shkuar në shtëpi.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Xhafer Deva, simbol dhe legjendë e Nacionalizmit Shqiptar (2)

Story i radhës

I dashuri i Adriana Matoshit uron Kosovën për 14-të vjetorin e Pavarësisë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish